Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.4. 2017 21:36
temné tajemství

Královna Alžběta slaví narozeniny! Za tuhle věc ji lidé kdysi proklínali

Zdroj: TV Nova

Britská královna Alžběta II. dnes slaví 91. narozeniny. Oslava ale proběhne v soukromí, oficiálně totiž královna slaví až druhou červnovou sobotu. Nejenže má v té době narozeniny i královnin manžel princ Philip, ale je také větší pravděpodobnost, že bude hezky.

V poledne bylo na počest královniných narozenin vypáleno 41 dělostřeleckých salv v londýnském Hyde Parku, dalších 21 potom před hradem Windsor, kde královna v současnosti žije. Před Buckinghamským palácem zahrála irská garda píseň Happy Birthday To You.

 

Alžběta je prvním panovníkem v britské historii, který se dožil 91 let. Zároveň je i nejdéle vládnoucí panovnicí, letos v únoru oslavila 65 let na trůnu.

 

A ačkoli svou královnu Britové zbožňují a přejí jí jen to nejlepší, za léta předlouhé vlády už si je proti sobě zvládla několikrát poštvat. Jednou kvůli tomu, jak necitlivě se v minulosti zachovala ke své o čtyři roky mladší sestře Margaretě.

 

 

Ta byla známá svým nevázaným stylem životem, který se pro příslušníka královské rodiny příliš nehodil . Přezdívali jí taky buřičská princezna. Ve 22 letech se bláznivě zamilovala do 38letého Petera Townsenda, který byl rozvedený a pracoval pro královskou rodinu.

 

121

GALERIE: Královna Alžběta II.

Zdroj: Profimedia

Královna Alžběta za volantem v roce 2017

Hodnocení:

 

Ten ji později požádal o ruku a Margaret se se svým úmyslem provdat se svěřila sestře Alžbětě. Jenže se se zlou potázala. Královna i anglikánská církev byly proti tomu, aby si princezna vzala rozvedeného muže. Píše o tom britský web Closer Weekly. Dvojice roky čekala na požehnání, když se jim ho ale nedostalo, rozešli se. Britové tehdy královnino rozhodnutí nesli s velkou nelibostí a rozchodem oblíbeného páru byli otřeseni. 

 

Alžběta II. v únoru oslavil 65 let na trůnu. Podívejte se na reportáž:

 

 

Margaret si nakonec vzala známého fotografa Antonyho Armstronga-Jonese, se kterým měla dvě děti. Manželství ale nevydrželo. Princezna prý měla během manželství několik avantýr, pletky podle svých slov měla i s Mickem Jaggerem či Warrenem Beattym. Byla těžká kuřačka a ráda holdovala alkoholu. Zemřela po sérii mozkových mrtvic v roce 2002, bylo jí 72 let.

mom TN.cz