Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.2. 2018 20:19
Říkali mu "Malý Fidel"

Kuba pláče. Nejstaršího syna Fidela Castra našli mrtvého

Zdroj: TV Nova

Ve čtvrtek ve věku 68 let zemřel nejstarší syn Fidela Castra Fidel Ángel Díaz-Balart. Před rozpadem Sovětského svazu vedl Castro mladší jaderný program Kuby. V posledních letech jej trápily deprese. Podle kubánských státních médií spáchal Castro mladší sebevraždu.

Prvorozenému synovi kubánského diktátora se přezdívalo Fidelito, nebo-li malý Fidel. Svému otci byl fyzicky velmi podobný. Ve čtvrtek ráno našli Fidelita mrtvého v jeho domě v Havaně. Osmašedesátiletý muž zřejmě spáchal sebevraždu.

 

"Fidel Castro Díaz-Balart, který byl v posledních měsících v péči lékařů kvůli těžkým depresím, si dnes ráno vzal život," citovala stanice BBC kubánský státní list Granma. Fidelito byl nedávno hospitalizován, pak jej lékaři propustili do domácí péče.

 

Syn Fidela Castra vystudoval v Sovětském svazu jadernou fyziku a v 80. letech vedl jaderný program Kuby. Ten byl zastaven v roce 1992 po rozpadu SSSR. V posledních letech byl Castro mladší vědeckým poradcem vlády a viceprezidentem kubánské akademie věd.

 

Fidelito Castro s Fidelem Castrem
Zdroj: Profimedia Fidelito se svým otcem Fidelem Castrem

 

Matkou Fidelita byla Mirta Díaz-Balartová, dcera prominentního předrevolučního politika, se kterou se Fidel Castro oženil v roce 1948. Rozvedli se ještě před kubánskou revolucí, která Castra vynesla k moci.

 

Část její rodiny emigrovala do Spojených států, kde patří k vůdčím postavám proticastrovského exilu. Bratranec zesnulého Fidelita Mario Díaz-Balart je od roku 2003 americkým kongresmanem.

 

 

 

Fidel Castro zemřel v roce 2016 ve věku 90 let. Kromě Fidelita měl ještě dalších 10 dětí. V roce 2011 předal Fidel moc svému mladšímu bratrovi Raúlovi.
 

vbo TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama