Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 12. 2017
tipy, jak ušetřit

Na Vánoce padnou hory papíru! Pokryje dálnici z Prahy do Ostravy

Balení dárků
Zdroj: Profimedia
Češi prý spotřebují asi 11 km čtverečních balicího papíru (ilustrační foto)

Vánoce by sice měly být svátky klidu a míru, kdy se celá rodina sejde pohromadě, v poslední době se ale tradiční význam Vánoc kamsi vytrácí. Pohodu střídá stres ze shánění dárků, pečení a nekonečného úklidu.

Vánoce jsou především křesťanské svátky, málokdo ale dnes bere jejich původní význam v potaz. Stále více místo duchovních hodnot připomíná konzum. "Jen spotřeba balicího papíru, který slouží pouze na pár hodin a následně putuje do koše, je odhadem 11 km čtverečních. Takové množství by stačilo na vytapetování dálnice z Prahy až do Ostravy," říká Martin Bořil ze společnosti E.ON.

 

Balit dárky přitom nemusíte jen do papíru, který si koupíte v obchodě. Posloužit může i něco, co už máte doma - například staré mapy, noty nebo obrácená papírová taška z obchodu. Další alternativou je vytvoření obalu, který bude užitečný i do budoucna. dárky se dají třeba zabalit do šátku, utěrky nebo vložit do látkových pytlíků. 

 

 

Ušetřit se ale dá nejen na balicím papíru, ale také při vaření a pečení, které k Vánocům prostě patří. Předtím, než napečete patnáct druhů cukroví, se ale zamyslete, jestli to má cenu. Často to totiž dopadá tak, že cukroví nakonec nikdo jíst nechce. Navíc čas, který strávíte u plotny, přece můžete využít i lépe.

 

Neméně práce zabere i příprava štědrovečerní večeře. "Doporučuji dodržovat obecné zásady, jako je používání pokliček, vaření jen s takovým množstvím vody, jež je nezbytně nutné, a používání rychlovarných konvic. Úsporného vaření dosáhnete nejlépe s použitím indukční desky. Maximálního efektu docílíte, když použijete nádobí stejného průměru, jako je plotýnka," radí Magdalena Baumannová z projektu E.ON Rádce.

mom TN.cz
Reklama