Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 7. 2017
Dovolená bez starostí

Trpíte v autě či letadle nevolností? Tipy, které pomohou a nic nestojí!

Turbulence v letadle
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Většina z nás miluje cestování. Pokud však trpíte nevolnostmi při cestě autobusem, vlakem, či letadlem, může se pro vás tato činnost stát nechtěnou noční můrou. Následující rady vám pomohou cestovat bez nechtěných žaludečních obtíží.

Nevolnost způsobená cestováním dopravními prostředky, zvaná kinetóza nebo také mořská nemoc, trápí často malé děti. Někdy se jí však na cestě nevyhnou ani dospělí.

 

Všechny tyto potíže vznikají neshodou orgánů našeho rovnovážného centra, tedy středního ucha a zraku. Pokud zrak při jízdě či letu zaznamená jiný pohyb než naše centrum rovnováhy, nastane problém pro náš nervový systém, který začne panikařit.

 

Jak nevolnostem předcházet?

 

1. Usaďte se kolem těžiště

V dopravním prostředku najděte co nejméně houpavé místo a tam se usaďte. V autobuse se posaďte do jeho přední části, v letadle nad křídla a na lodi uprostřed.

 

Cestující v letadle
Zdroj: Thinkstockphotos Kinetóza může být nepříjemným doprovodným jevem cestování dopravními prostředky.

 

2. Mírně zakloňte hlavu a zavřete oči 

Pro menší zmatení smyslů pomůže, když si nebudete za jízdy číst knihu ani sledovat krajinu z okýnka. Pokud to bude možné, klidně se při cestování prospěte. 

 

 

3. Najezte se

Před jízdou se doporučuje dát si menší, avšak ne těžké jídlo. To žaludek trochu zklidní. 

 

4. Pravidelně pijte

I během cesty je dobré dodržovat pravidelný přisun tekutin. Ideálně pijte čistou neperlivou vodu nebo nealkoholické nápoje.

 

5. Vynechte alkohol

Rozhodně se nedoporučuje dávat si před cestou alkoholické nápoje. Alkohol jen podporuje vznik kinetózy. 

 

6. Užijte preventivní lék

Nejméně hodinu před cestou užijte preventivní lék proti obtížím. Stihne tak včas působit a potíže potlačit. Důležité je užít lék před tím, než samotné problémy vůbec nastanou. Pozor, jednotlivé léky se liší dobou a nástupem účinku, proto je důležité si přečíst příbalový leták.

 

 

7. Žvýkejte

V lékárnách můžete zakoupit celé množství speciálních žvýkaček proti nevolnostem. Jsou určeny pro lidi od patnácti let. Vzít byste si je měli nejpozději třicet minut před cestou, alespoň deset minut žvýkat a pak je můžete vyplivnout.

 

8. Zázvor

Dobrým pomocníkem proti potížím může být také zázvor. Některé léky obsahují výtažek z kořene zázvoru a užívají se třicet až šedesát minut před cestou. Mohou je brát také děti.

 

9. Zkuste homeopatika

Lékárny nabízí v současné době také homeopatické léky, které se mohou užívat bez omezení. Doporučuje se vzít je poprvé už den před odjezdem. 

ten TN.cz