Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.3. 2015 13:09
Případ ze severní Moravy

Podvod na Facebooku: Kvůli "kamarádce" žena přišla o 20 tisíc!

Facebook
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Pořádně na svou důvěřivost doplatila sedmadvacetiletá žena ze severu Moravy, která si mylně myslela, že na facebooku komunikuje s kamarádkou. Jenže na druhém konci pomyslného drátu seděl podvodník.

"Poškozená žena uvěřila, že komunikuje se svou kamarádkou, která jí požádala o přístupové kódy k expresní službě PayU. Na základě získaných údajů podvodník založil účet u banky na jméno poškozené, z kterého následně vyčerpal více jak 20 tisíc korun, popsal případ novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.


Poškozenou je podle policie nejen okradená žena, ale právě i její kamarádka, jejíž identitu někdo uloupil a zneužil k vlastnímu obohacení. Gřes navíc upozorňuje, že podobných podvodů v poslední době rapidně přibývá.


"Podobných případů založených na slepé důvěře lidí vyšetřují novojičínští policisté několik desítek. Poškození svou vlastní naivitou důvěřují slepě a tupě lidem ve virtuálním světě. Následně zjišťují, že byli podvedeni a okradeni. Případy jsou různé od falešných výzev k provedení plateb, vidiny výher, požádání známých o finanční částku, omylem zaslaných PIN kódů na mobilní telefony, falešných identit, či nabourání se do profilů na sociálních sítích," vypočítává policejní mluvčí.


Pomoc je přitom velmi prostá - úplně stačí trocha zdravé nedůvěry. Pokud vás tedy najednou facebookový přítel požádá o peníze nebo dokonce přístupové údaje k internetovému bankovnictví, zkuste mu nejdřív zavolat a až pak začněte horlivě odepisovat.

pez TN.cz
Reklama