Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.2. 2018 18:40
start v 15:17

Odložený Falcon odstartoval, SpaceX opět slaví úspěch

Falcon 9 se satelitem Paz
Zdroj: facebook, SpaceX

Společnost SpaceX má od začátku roku pořádně napilno. Velkou pozornost vzbudil zejména start rakety Falcon Heavy, i tak se ale nesmí zapomínat na další mise. Ve středu nás měl čekat start Falconu 9 se satelitem PAZ, kvůli silnému větru byl ale odložen o 24 hodin. První stupeň, který již jednou letěl v rámci mise Formosat-5, se společnost tentokrát nepokusí zachránit. Start byl tentokrát úspěšný.

"Falcon 9 a PAZ jsou ve vertikální poloze na odpalovací rampě (SLC-4E) Vandenbergovy základny v Kalifornii," informovala v úterý společnost SpaceX. I přesto, že byla předpověď velmi pozitivní, start musel být nakonec kvůli silnému větru odložen o 24 hodin.

 

Startovací okno se otevřelo ve čtvrtek po třetí hodině odpoledne našeho času, zážeh proběhl podle plánu. Raketa nyní míří na oběžnou dráhu. Společnost potvrdila úspěšné oddělení prvního stupně a zážěh druhého stupně.

 

Nakonec společnost potvrdila oddělení nákladu a doplnila ho fotografií.

 

Společnost na svých stránkách uvedla, že se nepokusí o přistání prvního stupně, nedávno nás ale překvapila přistáním prvního stupně do oceánu.

  

Následně měl být tento stupeň odtažen do přístavu, k tomu ale nakonec nedošlo, americká armáda kvůli minimalizaci hrozeb stupeň zničila. Společnost tentokrát testuje vylepšený aeordynamický kryt horního stupně.

 

 

Satelit Paz, což španělsky znamená mír,je dlouho odkládaná mise, jedná se o radar vybavený velmi kvalitním radarem, který má několik různých nastavení. Má být využit ve vládním i komerčním sektoru.

 

Na palubě Falcon vynesl také dva satelity, které jsou základem internetové sítě, díky které má být připojení dostupné po téměř celém světě.
 

klma TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama