Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 12. 2016
tajemství vědy

Proč v lidském penisu není kost? Vědci odhalili odvěkou záhadu

Velikost penisu
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Někteří savci v penisu kost mají, člověka se to netýká. Podle vědců ale v minulosti byla situace jiná. Proč kost z mužského penisu zmizela a k čem vlastně slouží?

Ačkoli ženám může vadit, že si svého mužství pánové někdy váží víc než jich, nic nenadělají s tím, že život se bez něj neobejde. A každý, kdo má alespoň základní znalosti anatomie, ví, že erekce muži dosahují bez toho, aby v penisu měli jakoukoli kost.

 

U některých jiných savců je to ale jinak - například šimpanzi kost v penisu mají, i když jen velmi malou. Podle vědců z University College v Londýně se kost pyjová vyvinula u savců před 145 až 95 miliony let. Popsali ji jako nejrozmanitější kost, která se u různých savců liší délkou, šířkou i tvarem. Závěry zveřejnili ve vědeckém časopise Royal Society.

 

 

Zjistili, že kost v penisu se častěji vyvíjela u těch primátů, jejichž pohlavní styk trval déle než tři minuty. Samotná délka pyjové kosti potom závisela na době pohlavního styku a množství konkurentů, kteří si dělali zálusk na stejnou samici.

 

"Naše zjištění naznačují, že pyjová kost hraje důležitou roli při reprodukci u těch druhů, kde samci čelí vysoké konkurenci," popsala jedna z autorek výzkumu Matilda Brindleová. "Kost v penisu napomáhá delšímu pohlavnímu styku. Čím déle je samec se samicí spojen, tím lépe si ji může střežit před ostatními samci. Má tak větší šanci na reprodukci vlastních genů," dodala.

 

 

U lidí je to jiné. Zatímco například u primátů je běžná polygamie, lidé mají tendenci být spíše monogamní. Znamená to, že k jedné ženě má přístup jen jeden muž a konkurence mezi samci je na velmi nízké úrovni. Protože si muž nemusí ženu při sexu hlídat před konkurenty, stává se jeho jediným cílem ejakulace - i proto netrvá pohlavní styk lidí tak dlouho, jako u některých zvířat. Právě kulturní aspekty mohly za to, že kost, kterou před dávnými časy naši předchůdci mívali, postupně zmizela.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Youtuberka ukázala gayovi svoji vagínu, protože nikdy žádnou neviděl! Jeho reakce vás dostane

CHLAPI POZOR: Je váš penis nakřivo? Může to znamenat vážnou nemoc!

mom TN.cz