Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.1. 2016 21:01
Dosáhly minima

Nafta za 22 Kč! Ceny pohonných hmot jsou nejníž od roku 2003

Zdroj: TV Nova

Ceny pohonných hmot jsou na minimu. Nafta na některých čerpacích stanicích poprvé po 13 letech spadla pod hranici 23 korun. A motoristé jsou pochopitelně nadšení. Podle ekonomů stojí barel ropy 20 amerických dolarů a propad cen může pokračovat - dokonce až na polovinu.

Nafta za 22,90. Benzín o 2,60 dráž. Takové jsou ceny na nejlacinější pumpě v Libereckém kraji. A není nikdo z řidičů, kdo by si to nepochvaloval. Vždyť kdo jel předloni k moři, před hraničním přechodem tankoval do nádrže i za 42 korun.

 

"Nádherný ceny. Člověk může aspoň jezdit oproti tomu, když to stálo 40 korun," pochvaloval si jeden z oslovených řidičů. "Ještě o tři koruny a už to bude jak za komunistů," vtipkoval jiný. Další si ani nemohli vzpomenout, kdy natankovali za tak příznivou cenu a brali plnou nádrž.

 

"Takováto cena barelu ropy, která je v současnosti, byla naposledy v roce 2003, což je tedy 13 let a můžeme očekávat ještě další prolomen," myslí si Ivan Jáč, ekonom z Technické univerzity Liberec.

 

Blízko hranic už nastala i tzv. tankovací turistika. "Jezdí sem cizinci a z nich hlavně Němci," odpověděl na dotaz muž, který pracuje jako obsluha čerpací stanice. "Jsme z Gottmansdorfu, jen tady za hranicemi. I němečtí důchodci musí šetřit," prohlásila německá řidička.

 

 

Ceny ropy jsou velmi nízké. Ve světě se jí totiž vytěží víc, než se spotřebuje. Padly limity těžby a na propadu cen se nově podepsaly také zrušené sankce proti Íránu. "Pomocí zrušených embarg ze západního světa může dnes nabízet svoji ropu. A nebude se ničím omezovat," vysvětlil Jáč.

 

Pokud do hry vstoupí ještě Čína, která je významným odběratelem a může svou poptávku snížit, hrozí, že se trh s ropou může zcela zhroutit. A ceny mohou spadnout někam k roku 1998, kdy byl barel ropy za 10 dolarů. A z toho by čeští řidiči mohli mít ještě větší radost.
 

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

26.1. | 21:16 aneta-luci
18
Kdyz jde palivo dolu,mely by se zlevnit i potraviny,byly prece zdrazeny kvuli ...
26.1. | 21:11 pichav
-10
TAK TO JE SPATNE !! TO ZAS BUDE MRTVYCH !! NA SILNICE TOTIZ VYRAZI KLOBOUCI A ...
27.1. | 09:11 kacipavel
3
Náhlasit nevhodný komentář
To je jenom dočasné – určitě už Sralbotka s tou bandou lehkoživků intenzívně přemýšlí jak nás odřít , aby to dostaly nazpět , tahle banda nikomu …kromě sebe.. nedá nic zadarmo !!
27.1. | 08:57 maxfox
6
Náhlasit nevhodný komentář
Když šly pohonné hmoty nahoru,vše se zdražovalo,protože se doprava promítla do ceny zboží.Když pohonné hmoty výrazně zlevnily,nic se s cenami zboží neděje.To jsou ale věci......
27.1. | 08:34 reypal
1
Náhlasit nevhodný komentář
pichav // pravda,pravda.Vyrazí i takoví "stupidos" jako je pichav.Duševní nádeník,ale ukecanej.
27.1. | 08:16 tonny44
2
Náhlasit nevhodný komentář
Tak šup, šup, vy zmmrrdi z parlamentu, honem k té ceně vymyslete nějakou daň, dokud to neletí zase nahoru!!!
26.1. | 21:44 Robert Matula
6
Náhlasit nevhodný komentář
na 15kč se nedostanete, protože by pak 100% ceny tvořila dan a možná by to ani tak nestačilo na její zaplacení...
26.1. | 21:26 overal
13
Náhlasit nevhodný komentář
Nejedná se o zlevnění, ale částečný návrat cen! Jenom prosím nezapomínejte, že při této ceně ropy stával benzín 15Kč a ne 25Kč jak je tomu při stejné ceně ropy dnes!
26.1. | 21:16 aneta-luci
18
Náhlasit nevhodný komentář
Kdyz jde palivo dolu,mely by se zlevnit i potraviny,byly prece zdrazeny kvuli drahemu palivu,nebo uz tomu tak neni?
26.1. | 21:11 pichav
-10
Náhlasit nevhodný komentář
TAK TO JE SPATNE !! TO ZAS BUDE MRTVYCH !! NA SILNICE TOTIZ VYRAZI KLOBOUCI A ZENSKY A DALSI NEBEZPECNI VYROCNI JEZDCI !! CO SVOU ZATVRZELOSTI A SETRVACNOSTI A POCHYTANYMI KSCGENY SI NESTACILI VSIMNOUT !!! ZE SE DA JET I NA NECO JINEHO NEZ NA TY PRAHISTORICKE TEKUTINY !!! JAKO JE BENZIN A NAFTA !!!
26.1. | 20:59 josefvyskoc
-1
Náhlasit nevhodný komentář
za chvily bude ropa levnejsi nez voda...drzte si klobouky, jedeme z kopce ...