Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.4. 2018 20:59
antisemitismus

Muži v Berlíně napadli Židy kvůli jarmulkám. Jeden se sám udal

Pochod k výročí Izraele v Berlíně
Zdroj: Profimedia

Německá policie prověřuje případ, při kterém dvojice Židů musela čelit napadání a urážkám od tří mladíků údajně kvůli tomu, že měli na hlavách jarmulky. Jeden z napadených ještě útočníky pronásledoval, nechal toho ve chvíli, kdy po něm hodili skleněnou láhev. Ve čtvrtek odpoledne se jeden z útočníků přihlásil policii.

Německo řeší nedávné projevy antisemitismu vůči dvěma mladíkům. Část incidentu se podařila jednomu z nich natočit. Celý incident odstartovala skupina tří mužů, kteří se snažili dvojici zastavit v berlínské části Prenzlauer Berg kvůli tomu, že měli na hlavách jarmulky.

 

Dvojice ale odmítla a dál pokračovala dál, pak se ale spustila mela. "Jeden se proti mě rozběhl, okamžitě mě napadlo, že je potřeba celé to natočit, protože je policie nejspíš nestihne chytnout," zveřejnil portál BBC výpověď jednoho z napadených.

 

Na záběrech je vidět, jak jeden z agresorů opakovaně mlátí muže páskem, do toho podle BBC křičí "Yahudi", což je arabské označení Židů. Agresor požaduje, aby se zbavil telefonu. Pak na scénu přichází další muž, který agresora odtáhne pryč.

 

 

Video se rychle začalo šířit na Facebooku Židovského fóra pro demokracii a proti antisemitismu (JFDA). "Vždy jsem radil svým židovským přátelům, aby nenosili jarmulky a další symboly na veřejnosti. Tohle změnilo můj názor," uvedl pro BBC mluvčí JFDA a dodal: "Musíme se tomuto problému postavit a být znovu vidět na veřejnosti."

 

 

Příběh má ale ještě druhou stránku. Napadený Izraelec měl totiž dostat jarmulku od přítele s tím, že je ale nebezpečné je v Berlíně vyzkoušet, a chtěl vyzkoušet, zda je to pravda.

 

Jeden z útočníků se ve čtvrtek sám přihlásil policii. 19letý mladík přišel na zemský kriminální úřad v doprovodu své advokátky. Muž původem ze Sýrie žije v Německu od roku 2015.
 

klma TN.cz
Reklama