Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 9. 2017
detailní zobrazení

Unikátní mapa světa má 80 bilionů pixelů! Podívejte se kamkoliv

Mapování zeměkoule prostřednictvím satelitů Sentinel-2
Zdroj: esa.int, ATG medialab

Na základě dat ze satelitů projektu Sentilnel-2, které jsou součástí programu Copernicus, vytvořila Evropská vesmírná agentura (ESA) neuvěřitelně detailní téměř bezmračnou mapu celé zeměkoule. Každý se tak může virtuálně podívat do nejvzdálenějších koutů světa.

Nekončící den, neustálé léto a obloha téměř bez mráčku, to nabízí úžasná mozaika, která vznikla na základě dat z dvou satelitů vesmírné agentury ESA. Výsledkem je obrázek, který tvoří více než 80 bilionů pixelů. Snímky pořídily sondy mezi květnem 2016 a dubnem 2017.

Reklama

 

Snímky pořizují satelity Sentinel-2A, který byl vypuštěn v červnu 2015, a Sentinel-2B, který se na oběžnou dráhu dostal v březnu 2017. O složení snímků do jedinečné mozaiky se postarala australská společnost EOX.

 

Aby společnost dosáhla toho, že bude celá mapa téměř bez mraků a pokrývala léto na celé zeměkouli, museli autoři projektu použít data ze dvou různých období pro severní a jižní hemisféru.

 

 


Tým použil více než 250 terabytů dat a výsledky jejich práce se nyní můžete pokochat i vy, kompletní mozaiku najdete zde. A zájem je ohromný, stránky nezvládají nápor návštěvníků.

 

"Děkujeme za ohromující zájem! Asi jsme měli zvýšit kapacitu serverů. Uvidíme, co s tím budeme moci udělat. Zatím si užívejte podívanou, omlouváme se za současný výkon," píší autoři projektu v úvodu. Pokud se vám tedy mapa nezobrazuje, zkuste to později.

 

Satelity Sentinel-2 krouží na zemí ve výšce kolem 790 kilometrů a mají za úkol pozemní pozorování, monitorují například odlesňování, změny na povrchu a také poskytují informace o přírodních katastrofách.

 

Satelity slouží v rámci projektu Copernicus (Koperník), což je velmi ambiciózní program, který si klade za cíl důkladně monitorovat dění na Zemi. Sentinely-1 se zaměřují na počasí a poskytují radarové snímky ze dne i z noci. Sentinely-2 jsou navrženy tak, aby posílali obrázky povrchu s vysokým rozlišením. Sentinel-3A poskytuje data spojená s oceány a pobřežím. A nakonec Sentinel-4 a Sentinel-5 by měly v budoucnu monitorovat zemskou atmosféru.
 

klma TN.cz
Reklama