Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.12. 2017 20:56
Jdou na dračku

Vánoční stromečky rychle mizí! Za kolik pořídíte jedli či smrk?

Zdroj: TV Nova

Přestože si o vánočních svátcích za mnohé oproti loňsku připlatíme, tradiční symbol Vánoc, stromek, letos nepodraží. Ceny by měly zůstat stejné jako v minulých letech. Třeba nejoblíbenější jedličku pořídíme už od tří set korun.

O prvním adventním víkendu prodejních míst vánočních stromků rychle přibývá. Letos by se mělo prodat téměř jeden a čtvrt milionu živých jehličnanů. Dvě třetiny z nich budou jedličky, které jsou rok od roku oblíbenější.

 

"Roste kupní síla obyvatel a kavkazská jedle je druh, který to nejvíce splňuje. Dalším druhem bude smrk pichlavý, lidově stříbrný smrček, a borovice černá," vypočítal pěstitel a prodejce stromků ze Zlína Jaroslav Batka.

 

Nejžádanější jsou ty od 180 do 220 centimetrů. Průměrná cena jedle v této kategorii je od pěti do devíti set korun, což potvrzuje i prodejce, který jiné druhy nenabízí. "Nejprodávanější máme kavkazské jedle z Dánska, metr a půl až dva metry, je to od 469 do 599 korun," doplnil Batka.

 

 

Krásný smrček stříbrný nebo borovičku pak pořídíte od čtyř stovek. Ale seženete i levnější kousek. Nakoupit můžete třeba i cestou do kina. Stále víc prodejců totiž nabízí dovoz až do bytu. "Zákazník si vybere u nás stromek, my mu ho nachystáme, ofrézujeme, všechno a pak se domluvíme na adrese, kdy a kam ho máme dovézt," popsal prodejce.

 

Přestože řezaný stromeček seženete i na Štědrý den, s jeho pořízením byste rozhodně neměli otálet. Stromky totiž rychle mizí. A pak už nezbude, než vytáhnout ze skříně nebo ze sklepa stromeček umělý. Ten zdobí téměř třetinu českých domácností, ovšem rok od roku jich ubývá. Metrovou umělou jedli pořídíte už od pětistovky.

Zdeněk Čík/epa TN.cz