Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.1. 2018 15:50
kontrola SZPI

POZOR: Do Česka opět dorazila polská jablka obsahující pesticidy

Úroda jablek
Zdroj: Profimedia

Česko opět řeší problém s polskými jablky, u jedné šarže Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila přítomnost pesticidu, testovaný vzorek překročil limit více než sedmkrát. Informace už se dostala také do systému rychlého varování.

Inspektoři SZPI si došlápli na přítomnost cizorodých látek v čerstvém ovoci a zelenině na českém trhu a to od domácích i zahraničních dodavatelů. Analýza stejně jako v listopadu odhalila problémy u jedné šarže jablek z Polska.

 

"Výsledek analýzy z akreditované laboratoře SZPI aktuálně potvrdil nadlimitní přítomnost pesticidu chlorpyrifos v šarži nebalených jablek odrůdy jablka červená Šampión, země původu: Polsko," potvrdil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

Maximální povolený limit pro přítomnost pesticidu je 0,01 miligramu na kilogram, testovaný vzorek překročil tento limit více než sedmkrát, inspekce naměřila 0,075 miligramů na kilogram.

 

"Nevyhovující vzorek inspektoři odebrali v provozovně společnosti MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o. v Ostravě. Dodavatelem je společnost Olymp Fruit s.r.o. z Turnova," doplnil Kopřiva.

 

 

SZPI informaci okamžitě vložila do evropského systému rychlého varování RASFF. Kontrola v listopadu také odhalila nadlimitní přítomnost stejného pesticidu v polských jablkách odrůdy Prince.

 

Chlorpyrifos je insekticid, který se používá k ošetření napadených listů. Podle amerického Úřadu pro ochranu životního prostředí je pro člověka ve větším množství toxický.
 

klma TN.cz
Reklama