Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.9. 2017 14:45
5 týdnů do voleb

Volební potenciál: Do Sněmovny se může dostat až 11 stran!

Volební potenciál SANEP
Zdroj: TV Nova

Až jedenáct stran má volební potenciál vyšší než 5 % potřebných k proniknutí do Poslanecké sněmovny. Odhalil to aktuální průzkum agentury SANEP. V tom s velkým náskokem vede hnutí ANO. Velká část voličů ale ještě není rozhodnutá, koho za pět týdnů u voleb podpoří.

Pevně rozhodnuto volit hnutí ANO je 16,0 % voličů. Volební potenciál, tedy maximální zisk strany, kdyby ji podpořili všichni voliči, kteří podporu hnutí zvažují, dosahuje až na 28 %. Druhá příčka patří sociálním demokratům, které je pevně rozhodnuto volit 10 % voličů, volební potenciál má ČSSD téměř 19%.

 

Účast ve Sněmovně by neměla utéct ani komunistům, ODS, SPD a lidovcům. Sedmá příčka patří v průzkumu agentury SANEP TOP 09. Pevně rozhodnuto stranu volit jsou více jak 4 % voličů. Podle agentury mají velkou šanci proniknout do Sněmovny také piráti.

 

Překvapením jsou pak Realisté. Podle aktuálního průzkumu je pevně rozhodnuto stranu podpořit 3,5 % voličů, dokonce více, než v případě pirátů. Volební potenciál realistů je zhruba 7 %. Až za nimi skončili Starostové a nezávislí a Zelení.

 

Volební potenciál podle SANEP
Zdroj: SANEP Volební potenciál podle SANEP

 

"Hlavní slovo bude v letošních sněmovních volbách patřit váhajícím voličům, kteří se rozhodují mezi více politickými subjekty. Pomyslným jazýčkem na vahách váhajících voličů tak nepochybně bude vývoj politických kauz, ale i vrcholící volební kampaně. Sledované budou i veškeré předvolební debaty a diskuse včetně názorů vrcholných politiků na voliči preferovanými tématy," uvedli výzkumníci ze SANEPu.

 

 

Váhající voliči stále častěji přemýšlí o volbě SPD a Pirátů, kteří podle agentury zaujali voliče svou volební kampaní. Voliče zaujala také Strana zelených a STAN. Straně práv občanů se podle výzkumu vyplatila vsázka na Františka Ringo Čecha, který jako volební superlídr voliče zaujal. Pravicové voliče zase zaujal šéf Realistů Petr Robejšek, jestli se ale strana do Sněmovny nakonec dostane, SANEP nedovede odhadnout.

 

Průzkum provedl SANEP mezi 7. a 13. zářím na vybrané skupině 1961 respondentů, kteří tvoří reprezentativní vzorek. Volební účast odhaduje na 59,6 %. K volebním urnám Češi zamíří 20. a 21. října.

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.9. | 15:40 slivovicemoravska
20
SPD má 18-20 % a možná ještě víc .
14.9. | 15:09 ornelaa
-8
Volte ANO on vám Slovák po volbách ukáže
16.9. | 16:39 Ton Alfonso
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jak může mít Gazdíková Stan která měla v průzkumech 1.5 procenta volební potenciál skoro 7 procent ,strana která byla je spojena z TOP 09 a zpřáhne se z kýmkoliv navíc strana která z Nečasem dala restituce jen aby bylo koryto něco jako KDU-ČSL 2 .
15.9. | 10:02 Tony
2
Náhlasit nevhodný komentář
Když Ano bude mít 30% a Kradlousek 4% bude se mi klidněji spát.Určitě raději bych volil KSČM nežli Tupanskou stranu vedené klaunem.
15.9. | 09:18 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Cesko se bude v Izraeli od Zidu ucit jak setrit vodou..Jako by uz nestacilo vodu proste zdrazit..
15.9. | 08:04 koxkum
2
Náhlasit nevhodný komentář
Zákony umožňují legální zlodějiny těm ,co si je prosadili.Je Vám to jedno ?? A " sorry jako " v tom bude pokračovat i po volbách .Díky hlouposti voličů.To je pro tento stát a naše děti bohužel krutá realita.
15.9. | 07:59 koxkum
2
Náhlasit nevhodný komentář
Jediné pozitivní na volbách by mohl být odchod Kradlouska a jeho party z parlamentu.Jinak to bude zase jeden velký cirkus.Volební systém v podstatě zabraňuje podstatnější změně,takže vyhraje ,kdo uteče někam do civilizovanější země.
15.9. | 07:57 lucielucina
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pro všechny voliče Babiše: přečtěte si na www.parlamentnilisty.cz článek : Mafie ve Vodňanech...
14.9. | 19:13 danns
-3
Náhlasit nevhodný komentář
rly? jakej degeš mužeš volit babiše co náš fůrt jen okráda zmmrd, hlavně babiše k0k0t zassrany..
14.9. | 17:36 inverter
-8
Náhlasit nevhodný komentář
.. tady je to samý Pitomio rovněž.
14.9. | 17:23 lucielucina
5
Náhlasit nevhodný komentář
www.predvolebnipruzkum.cz
14.9. | 17:13 podolsji
14
Náhlasit nevhodný komentář
Volím SPD. Jedině SPD.