Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.3. 2016 20:33
nedostatek personálu

ZDRAVOTNICKÁ KRIZE: Nejsou lékaři, ruší i lůžka pro těžké úrazy

Zdroj: TV Nova

Situace v českém zdravotnictví je v posledních letech velice problematická, spousta menších nemocnic je nucena zavírat některá oddělení nebo rušit část lůžek, protože nemá dostatek personálu. Není ale jen nedostatek lékařů, chybí také zdravotní sestry. Navíc se problémy netýkají jen malých zdravotnických zařízení, s nedostatečným stavem se potýkají i větší nemocnice.

Českým nemocnicím chybí lékaři a sestřičky, řada z nich již musela uzavřít některá oddělení, tam kde nezavírají celá oddělení, ruší na některých z nich část lůžek. Podle průzkumu se s nedostatkem personálu potýká až 70% českých nemocnic.

 

V menších nemocnicích chybí lékaři a desítky sester, v Praze se mluví o stovkách volných míst pro zdravotní sestry. Kvůli nedostatku personálu museli v Praze Motole zrušit i několik lůžek na specializovaném pracovišti pro pacienty po vážných úrazech páteře a míchy. Přitom taková oddělení jsou v celé republice jen čtyři.

 

Současnému nepříznivému stavu se snaží Ministerstvo zdravotnictví pomoci změnou systému školství, díky tomu by se mělo podařit vychovat více absoloventů. Vláda v únoru schválila snížení počtu základních oborů, ze kterých si po promoci budou moci vybírat mladí lékaři, ze 45 na 33.

 

 

V letošním roce se chce ministerstvo zaměřit na zlepšení postavení mladých lékařů v České republice a také umožnit prostupnost mezi jednotlivými obory.

 

Ministerstvo se také zabývá novelou zákona, která by měla pomoci k zajištění dostatečného počtu všeobecných sester a fyzioterapeutů. Nedostatek sester je nutné řešit systémově.

 

 

Novela zákona zvažuje zkrácení přípravy na výkon základních ošetřovatelských a odborných činností sestry ze 7 let na 4 nebo 5 let. Možné varianty nového vzdělávání se nyní aktivně projednávají s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Návrh zákona by měl být vládě předložen k projednání a schválení v dubnu.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

REVOLUCE V LÉČBĚ RAKOVINY: Co zastavilo nemoc u 94 procent léčených pacientů?

Běžná prohlídka u lékaře skončila šokem. Neuvěříte, s čím pacient odcházel!

klma TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.3. | 15:18 lenka nováková
23
Hlavně, že je dost peněz na dávky pro líné cikány,ukrajince - vietnamce a ...
8.3. | 17:25 František Koval
2
Nebylo by lepší napsat kdo to zavinil?????????To je tím že politicci do všeho ...
8.3. | 17:25 František Koval
2
Náhlasit nevhodný komentář
Nebylo by lepší napsat kdo to zavinil?????????To je tím že politicci do všeho kecaj ALE nenesou žádnou odpovědnost.!!!!
8.3. | 10:16 Jana Muchová
6
Náhlasit nevhodný komentář
Na zdravotnictví nejsou peníze , protože jde tolik miliard na příživníky a migranty.
8.3. | 08:59 kacipavel
9
Náhlasit nevhodný komentář
To je dobrý …a za čí.. peníze …doktoři vystudovali ?????? …I tak mají nadstandardní platy ..a stále brečí …máme málo !!!!
8.3. | 07:51 eluself
6
Náhlasit nevhodný komentář
Jiroušku, tak zdražíme vše o 25 procent , aby se pracující inteligence měla lépe. Prodavačka chce taky min. 25000 Kč měsíčně, pokud doktorům je málo 60000 a víc.
8.3. | 07:33 Karel Jirousek
10
Náhlasit nevhodný komentář
Sobotka žije mimo realitu. Souhlasí s navýšením platů lékařů a sester každým rokem 10 procent. Je vidět že ten hoch v životě nevydělal ani korunu. Které odvětví si tohle může dovolit?- kromě státního asi řádné nebo budeme žít na dluh jak to dělají v Bruselu kde se tiskárny nezastaví vůbec.
7.3. | 22:19 yjy
3
Náhlasit nevhodný komentář
Prostě ty vzdělané muslimistické lékaře a lékařky a zdravotnický personál v hadrech potřebujeme.. Na rozdíl od našich lékařů jim bude ADM doplácet mzdu na úroveň Ojropské Jůnije©Já..
7.3. | 19:52 overal
20
Náhlasit nevhodný komentář
Zdravotnictví kolabuje protože nenažraní lékaři požadují západní platy, ale většina lidí má východní platy a z těch se vybírá na zdravotní pojištění a nedají se z toho zaplatit vysoké finanční požadavky lékařů!
7.3. | 17:40 svoboda1
18
Náhlasit nevhodný komentář
Zlati komoušii....
7.3. | 17:38 svoboda1
20
Náhlasit nevhodný komentář
Zlati komunisti....
7.3. | 16:55 mirso
12
Náhlasit nevhodný komentář
Všechno za 25 let rozkradli.Demokrati.