Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 8. 2017
Glen Campbell

Zemřel legendární zpěvák country! Prohrál boj s alzheimerem

Glen Campbell
Zdroj: Profimedia
Glen Campbell naposledy fanouškům zahrál na koncertu v roce 2012 (archivní foto)

Ve věku 81 let zemřel americký country zpěvák Glen Campbell. Na sociální síti to oznámila jeho rodina. Muzikant prohrál dlouhý boj s Alzheimerovou chorobou.

"S těžkým srdcem oznamujeme, že náš milovaný manžel, otec, dědeček a legendární zpěvák a kytarista Glen Travis Campbell zemřel," uvedla rodina na Facebooku. Country zpěvák trpěl Alzheimerovou chorobou, zemřel v úterý večer v nashvillském centru pro pacienty s touto nemocí.

 

Rodák z amerického Arkansasu se naučil hrát na kytaru ve čtyřech letech. V šestnácti už hrál ve skupině svého strýce The Dick Bills Band. V roce 1958 si založil vlastní skupinu Glen Campbell & The Western Wranglers, působil i jako studiový kytarista.

 

Doprovázel i Franka Sinatru, Elvise Presleyho nebo skupinu Beach Boys. V polovině 60. let se ale rozhodl pro sólovou dráhu. Popularitu si záhy získal skladbou Gentle On My Mind, za kterou získal dvě ceny Grammy.


Připomeňte si píseň Gentle On My Mind:

 

Proslavil se také písněmi Wichita Lineman, Rhinestone Cowboy a Southern Nights. Nahrál více než 70 alb, často kombinoval prvky country a popu. Podle hudebních historiků se řadil mezi největší hvězdy žánru, jako byli Johnny Cash nebo Kenny Rogers.

 

 

S fanoušky se Campbell rozloučil závěrečným turné na přelomu let 2011 a 2012. Ještě předloni ale získal Grammy za píseň I'm Not Gonna Miss You. V roce 2014 pak vznikl dokument I'll Be Me, který vypráví o jeho boji s alzheimerem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Alzheimerova nemoc: Jak se novodobému moru ubránit?

epa TN.cz