Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.3. 2017 19:28
co nás čeká

Změny od dubna: Zdražuje víno či hypotéky, platí nové jízdní řády

Změny od dubna
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Co bude od dubna jinak?

Přísnější pravidla pro prodej vína, dražší hypotéky nebo třeba nové jízdní řády - takové změny nás od dubna čekají. Některým seniorům přijde dříve důchod a letos poprvé začínají zápisy do základních škol o několik měsíců později. Přečtěte si, co bude příští měsíc jinak.

Víno může podražit

Začíná platit novela zákona o vinařství, která vinařům přináší nové povinnosti. Má v první řadě omezit dovoz a prodej pančovaného vína. Nová pravidla se ale budou týkat také provozovatelů vinoték, kteří tvrdí, že se jim tak zvýší náklady. Ty vzrostou například při použití jednorázových obalů. Pokud tedy chodíte nakupovat do vinoték, připravte se, že víno může podražit v řádu desítek korun za litr. Sudové víno by navíc nemělo být možné prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců. Výrobcem ale bude i ten, kdo si víno nechá vyrobit. Zakazuje se také prodej vína z automatů. Další novinky vinařského zákona najdete ZDE.


 

Mění se jízdní řády vlaků

Zahájení provozu pravidelných sezónních spojů z Prahy do Krakova, přímý vůz k sezení v relaci Praha – Curych, nový přímý spoj z Prahy do šumavského Nového Údolí nebo osobní vlaky vedené moderní elektrickou jednotkou RegioPanter z Blanska do Brna bude zahrnovat od 3. dubna Jízdní řád Českých drah.

 

Od 13. dubna začne jezdit denní expresní spojení z Prahy do Krakova přes Bohumín, a to vlakem Ex 115 Cracovia, který odjíždí z Prahy hl.n. v 10:22 a do Krakova přijíždí v 17:21. V opačném směru vlak odjede Ex 114 Cracovia z Krakova v 10:42 a do Prahy hl.n. přijede v 17:39. Denní spojení Praha – Krakov bude v provozu do 30. září. Po krátké přestávce bude od 1. dubna obnovený provoz přímého vozu k sezení v relaci Praha – Curych a zpět a bude tak alternativou cestování v lůžkovém vozu. Vůz k sezení bude v provozu dokonce října.

 

Od 5. května bude na objednávku ministerstva dopravy a Jihočeského kraje jezdit přímý spoj z Prahy do Nového Údolí. Nový vlak Rx 631 Český Krumlov – Nové Údolí pojede jako pokračování vlaku Ex 531, nový vlak Rx 632 Nové Údolí – Český Krumlov pokračuje do Prahy jako Ex 532. Přímý vlak nabídne spojení do turisticky atraktivní části Šumavy (Třístoličník).

 

Změny v regionální dopravě

 

Jaké další změny nás v dubnu čekají, čtěte na následující straně

 

mom TN.cz
Reklama