Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 6. 2014
Unikátní sbírka

Hradní archiv skrývá opravdové poklady - od Hitlera po Gottwalda

Zdroj: TV Nova
Témata:

Telegram Adolfa Hitlera prezidentu Benešovi, Klementem Gottwaldem zamítnutá žádost o milost pro Miladu Horákovou nebo měsíční kámen. Takové unikáty ukrývá archiv Kanceláře prezidenta republiky na Pražském hradě.

Štáb TV NOVA měl unikátní příležitost tu jako jediný natáčet. V archivu jsou dopisy třeba od Jacqueline Kennedyové nebo Alberta Einsteina.


O těchto dokumentech ví jen pár vyvolených. Od svého sepsání jsou uchovávány v archivu Kanceláře prezidenta republiky. Kdyby se všechny tyto písemnosti postavily na sebe, vznikl by sloupec vysoký kilometr a půl.


v archivu Kanceláře prezidenta republiky jsou ale i vyslovené kuriozity. Třeba tuto dlažební kostku dostal v roce 1939 prezident Hácha od zaměstnanců kamenolomu v Rejtech u Trhových Svinů.


V trezoru na Hradě je uložený i vzorek měsíční horniny. Pochází z expedice Apollo 17 v roce 1972. Kus měsíce do Československa poslal prezident Nixon. Asi netušil, jaký rozruch u nás vyvolá. Nejdřív se totiž muselo zjistit, co na takový dar říká Sovětský svaz.


Pokud vás zajímá, jaké další skvosty ukrývá unikátní tajný archiv, nezoufejte. Na TN.cz pro vás připravujeme speciální seriál z tohoto ukrytého úložiště vzácných historických dokumentů.

pez, Jakub Vrána TN.cz

Diskuze

10.6. | 08:04 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Stejne jako nikdy nezverejni akta z procesu s Horakovou..Vzdyt modly netreba zbavovat aury!! Zrovnatak nezverejni Amerika dopis A.Einsteina kde prosi o milost pro manzele Rozenbergovi uz v zajmu jejich dvou malych deti!! Nebo treba ten "Zvavi dopis" z 68!
10.6. | 06:57 tonny44
1
Náhlasit nevhodný komentář
overal 9.6.2014 22:30 To by teprve bylo počteníčko...
9.6. | 22:30 overal
2
Náhlasit nevhodný komentář
Mě by spíše zajímaly dopisy zahraničních rozvědek Havlovi, jak má podporovat a řídit rozkradení veškerého státního majetku po 1989!! Ty však budou nepřístupné alespoň dalších 100let, jestli někdy vůbec??