Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.11. 2013 16:18
Jste pomalé, máte padáka!

TO JE OTROCTVÍ! Prodavačky detailně popisují, jak je mučí v supermarketech!

Pokladní jako otrokyně
Zdroj: TN.cz

Průměrná česká prodavačka má plat 13 tisíc hrubého a musí chodit do práce o víkendech a svátcích. Měsíčně tráví v práci zhruba 174 pracovních hodin, kdy přesčasy často nemá proplacené. Často nesmí během směny používat toaletu, zákonem danou pauzu na oddych a svačinu leckde ani nezná. Přečtěte si, co obnáší v dnešní době povolání prodavačky. Své zkušenosti nám vylíčily pokladní českých supermarketů.

"Zacházejí s námi jako s otroky, vykořisťují nás za minimální plat," stěžují si prodavačky a prodavači z celé republiky, kteří nám zasílají své negativní zkušenosti s prací v obchodních řetězcích. Nerad na svoji práci v supermarketu vzpomíná čtenář Michal, který prací za pokladnou strávil dva roky. Ačkoli Michal pracoval na poloviční úvazek, často ke konci měsíce měl odpracováno 140 hodin. Proplacené je ale nedostal. "Mazali nám příchody do práce. Když jsem se ozval, donutili mě podepsat, že žádám o ukončení pracovního poměru dohodou, přičemž tento návrh přišel ze strany zaměstnavatele," uvedl Michal.

 

Na neproplácení odpracovaných hodin si stěžovala i další pokladní Pavla. "Pracovala jsem i 16 hodin denně, aniž bych měla druhý den volno. Kolikrát se mi stalo, že jsem přišla ve dvě ráno domů, osprchovala jsem se a šla na ranní od čtyř," popisuje rozhořčená Pavla a přidává se pokladní Ilona s tím, že běžně odpracuje 240 hodin měsíčně. "Mám pak zaplaceno jen 180 hodin a 60 hodin "daruji" centrále. Když se zkusíte ozvat, řeknou vám, že na vaše místo čeká dvacet dalších." Během směny navíc Ilona téměř nezná přestávky a když se chce najíst, musí se schovávat za pultem.

 

 

Prodavačky se už měsíc dopředu děsí Vánoc. "Můžeme si tam už rovnou vzít spacáky. Že máme rodiny a chceme s nimi prožít svátky, to nikoho nezajímá. Otevřeno je i na Štědrý den a od letošního roku i 26.12.. Koncem prosince se už ploužíme jak stíny, ale co je komu po tom," stěžuje si pokladní Lenka, která má ale to štěstí, že přesčasy dostává zaplacené.

 

V textu jmenované případy nejsou jen ojedinělými příběhy. Výpovědi pokladních se takřka shodují. A shodují se také v tom, že nikdo z nich nechtěl ze strachu ze zaměstnavatele zveřejnit svoje celé jméno. Jsou si vědomi vysoké nezaměstnanosti a bojí se, že přijdou o místo, i když jsou často vykořisťováni a šikanováni. Dané podmínky prostě musejí snášet.


Máte zkušenost s prací prodavačky, respektive pokladní v supermarketu? Jaké jsou vaše zkušenosti s nadřízenými či zákazníky? Mohli jste si kdykoli dojít na toaletu nebo svačinu? Šikanované prodavačky, ozvěte se nám na zpravy@nova.cz nebo Facebook.

 

Info

Počítáte každou korunu? Změnou dodavatele, nejen energie, můžete ušetřit tisíce.

Kolik mohu ušetřit

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Štiková se brání „Nikdy jsem nekradla!“ brání se nařčení prodavačky Ornella

Regina Rázlová už nemusí prodávat chlebíčky. Je z ní zase herečka!

ana TN.cz