Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.11. 2013 16:18
Jste pomalé, máte padáka!

TO JE OTROCTVÍ! Prodavačky detailně popisují, jak je mučí v supermarketech!

Pokladní jako otrokyně
Zdroj: TN.cz

Průměrná česká prodavačka má plat 13 tisíc hrubého a musí chodit do práce o víkendech a svátcích. Měsíčně tráví v práci zhruba 174 pracovních hodin, kdy přesčasy často nemá proplacené. Často nesmí během směny používat toaletu, zákonem danou pauzu na oddych a svačinu leckde ani nezná. Přečtěte si, co obnáší v dnešní době povolání prodavačky. Své zkušenosti nám vylíčily pokladní českých supermarketů.

"Zacházejí s námi jako s otroky, vykořisťují nás za minimální plat," stěžují si prodavačky a prodavači z celé republiky, kteří nám zasílají své negativní zkušenosti s prací v obchodních řetězcích. Nerad na svoji práci v supermarketu vzpomíná čtenář Michal, který prací za pokladnou strávil dva roky. Ačkoli Michal pracoval na poloviční úvazek, často ke konci měsíce měl odpracováno 140 hodin. Proplacené je ale nedostal. "Mazali nám příchody do práce. Když jsem se ozval, donutili mě podepsat, že žádám o ukončení pracovního poměru dohodou, přičemž tento návrh přišel ze strany zaměstnavatele," uvedl Michal.

 

Na neproplácení odpracovaných hodin si stěžovala i další pokladní Pavla. "Pracovala jsem i 16 hodin denně, aniž bych měla druhý den volno. Kolikrát se mi stalo, že jsem přišla ve dvě ráno domů, osprchovala jsem se a šla na ranní od čtyř," popisuje rozhořčená Pavla a přidává se pokladní Ilona s tím, že běžně odpracuje 240 hodin měsíčně. "Mám pak zaplaceno jen 180 hodin a 60 hodin "daruji" centrále. Když se zkusíte ozvat, řeknou vám, že na vaše místo čeká dvacet dalších." Během směny navíc Ilona téměř nezná přestávky a když se chce najíst, musí se schovávat za pultem.

 

 

Prodavačky se už měsíc dopředu děsí Vánoc. "Můžeme si tam už rovnou vzít spacáky. Že máme rodiny a chceme s nimi prožít svátky, to nikoho nezajímá. Otevřeno je i na Štědrý den a od letošního roku i 26.12.. Koncem prosince se už ploužíme jak stíny, ale co je komu po tom," stěžuje si pokladní Lenka, která má ale to štěstí, že přesčasy dostává zaplacené.

 

V textu jmenované případy nejsou jen ojedinělými příběhy. Výpovědi pokladních se takřka shodují. A shodují se také v tom, že nikdo z nich nechtěl ze strachu ze zaměstnavatele zveřejnit svoje celé jméno. Jsou si vědomi vysoké nezaměstnanosti a bojí se, že přijdou o místo, i když jsou často vykořisťováni a šikanováni. Dané podmínky prostě musejí snášet.


Máte zkušenost s prací prodavačky, respektive pokladní v supermarketu? Jaké jsou vaše zkušenosti s nadřízenými či zákazníky? Mohli jste si kdykoli dojít na toaletu nebo svačinu? Šikanované prodavačky, ozvěte se nám na zpravy@nova.cz nebo Facebook.

 

Info

Počítáte každou korunu? Změnou dodavatele, nejen energie, můžete ušetřit tisíce.

Kolik mohu ušetřit

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Štiková se brání „Nikdy jsem nekradla!“ brání se nařčení prodavačky Ornella

Regina Rázlová už nemusí prodávat chlebíčky. Je z ní zase herečka!

ana TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.11. | 13:56 kimy69
31
Nevím, proč nám tady to ty píšete? Většina lidí ví, jak to v zaměstnaneckých ...
17.11. | 14:11 Roman
-18
Bartošová, Kramný a teďka bude dlouhodobá kauza Prodavačky?
24.11. | 10:42 Draha Hutyrová
6
Náhlasit nevhodný komentář
Pracovala jsem jako prodavačka v Bille, nastoupila jsem jako pokladní, ale musela jsem zaskakovat všude, neuvěřitelná šikana, chodila jsem do práce s brekem ve svých 51 letech. Tuto práci jsem musela vzít, jinou jsem nenašla. Byla jsem nezaměstnána 4roky, teď už jsem v důchodu a další ...
2.4. | 00:04 Oldřich Schejbal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Co mají ženské dělat, když jinou práci neseženou a velké peníze zadarmo se v tomto státě cpou jen nepřizpůsobivým povalečům.
8.3. | 02:10 Jakoubek Halouzka
2
Náhlasit nevhodný komentář
Take to ma pěky ja mam jako svařeč 15 hrubyho dělam mesične 180 hodin pracuji v malo osvětlenem a kouřem zadymeném prostoru a taky nevim kam si stěžovat momentalne jsem na PN skrz zanět v očich a řekli mi že to neni z prace což neni pravda
25.12. | 23:48 chenkej
0
Náhlasit nevhodný komentář
heidi-1 fanatismus toto ? nezlobte se , ale vypadá to tak
26.11. | 00:43 Karolina seidlová
3
Náhlasit nevhodný komentář
Dobrý den, chtěla bych se také zapojit do této diskuze , Víte tento národ je asi tak trochu poznamenaný komunismem ale vše nemůžeme házet přece na ně do nekonečna ,netvrdím že si to myslí všichni. Ted tu máme demokracii no a je to tady mnohém zajímavější , že ano každý si dělá co chce , každý ...
19.11. | 21:16 pankyterri
7
Náhlasit nevhodný komentář
Billa spol.s.r.o Musím potvrdit že prodavačky jsou doslova otrokyně! Delam v bille přes 3 roky a připadám si jako kdybych tam dělala 10let tak unavena a servana jsem nikdy nebyla prodavačky chodi do prace ve stresu a vydeptany deláme 14hodin dene v sichetnici máme napsáno 12 hodin hodina svačina a ...
19.11. | 10:15 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Heidi-1 mi nebezpecne pripomina siskina co si rika Cynta..Clovek by neveril ze se najdou taci exoti dokonce ve dvou exemplarich!
18.11. | 18:16 heidi-1
0
Náhlasit nevhodný komentář
to zuzik88, jednoho majitele- možná, ale nikdy ne trustu, nebo-li konsorcia, třeba americký Northern Trust, nebo Barclay. Tohle je všechno jenom, o začlenění se do správné skupiny strategických aliancí. Právě proto se trusty považují v české terminologii za nejtěsnější formu strategické aliance, ...
18.11. | 15:58 zuzik88
-1
Náhlasit nevhodný komentář
heidi-1 aby si se nedivila.Ta poctivost, slušnost, pracovitost a věrnost ti vydrží jak dlouho?Příjde nějaký malér pana majitele a je vymalováno.
18.11. | 13:48 heidi-1
-6
Náhlasit nevhodný komentář
to znalyveci, to co popisujete- neznám, znám jenom poctivost, slušnost, pracovitost, věrnost k své firmě. Co se děje v jiných supermarketech, mne je v celku jedno, není to má firma, tudíž to není můj problém. Můj šéf, se nikdy neponíží, nějakýma podvůdky, nebo intrikami, vámi popsanými, ja take ne- ...