Sagittarius A*

Aktivita supermasivní černé díry uprostřed naší galaxie roste, tvrdí vědci

Sagittarius A*
Zdroj: X-ray: NASA/CXC/MIT/F. Baganoff, R. Shcherbakov et al.
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 19. 3. 2020
Téma:

Zdá se, že Sagittarius A*, jde o masivní černou díru uprostřed naší galaxie, pomalu ožívá. Alespoň to tvrdí studie, kterou vedla Enmanuelle Mossouxová. Podle ní z centra naší galaxie unikají záblesky v rentgenovém spektru, těch silnějších v posledních letech přibývá.

Studie zveřejněná na portálu Conrellovy university (arXiv:2003.06191) hovoří o tom, že supermasivní černá díra Sagittarius A*, která je relativně nečinná, od roku 2014 zvýšila svou aktivitu v rentgenovém spektru.

 

Zvýšení aktivity musí ještě podle autorů potvrdit další studie v jiných spektrech.

 

Astronomové sesbírali dřívější data z let 1999 až 2015 o záblescích v rentgenovém spektru, která už napovídala o tom, že přibylo jasnějších záblesků, přidali k nim novější data z období od roku 2016 do roku 2018 a celkem analyzovali 121 záblesků.

 

 

Studie potvrdila, že se četnost záblesků nemění, jejich intenzita ale narůstá. Tři nejsilnější záblesky byly pozorovatelné po roce 2014. Aktivita Sgr A* za poslední čtyři roky podle astronomů narůstá.

 

Autorka studie pak následně v závěru přidává další data, která se podařilo sesbírat v roce 2019, kdy se ve velmi krátkém období opět objevily silné záblesky, což má potvrzovat, že aktivita Sgr A* neklesá, naopak roste.

TN.cz