Dobrá zpráva

Asteroid mířil přímo k Zemi. Teď se ztratil astronomům z dohledu

Meteor
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Téma:

Asteroid, před kterým odborníci varovali, Zemi nezasáhne. Podle původní předpovědi existovala ani ne procentní šance, že se asteroid v září střetne s naší planetou. Přestože pro běžného člověka procento není tak vysoké, pro astronomy ano.

Asteroid s názvem 2006QV89 vyděsil populaci na začátku června. Jeho trasu už ale dříve bedlivě sledovala Evropská kosmická agentura (ESA), podle které existovala šance jedna ku sedmi tisícům, že 9. září zasáhne Zemi.

 

Přestože šlo o velmi malou pravděpodobnost, dostal se asteroid o velikosti 20 krát 50 metrů na seznamu vesmírných hrozeb, který ESA vede, opravdu vysoko. Jde o objekty, které mají vyšší než nulovou šanci střetnout se s naší planetou.

 

Srážku teď ale odborníci vyloučili. "Evropská jižní observatoř došla k závěru, že asteroid 2006QV89 není letos na kolizní dráze. A šance zásahu v budoucnosti je extrémně nízká," uvedla ESA v oficiálním prohlášení, kterým uklidnila veřejnost.

 

Astronomové asteroid 2006QV89 objevili v roce 2006, sledovat ho ale mohli pouhých 10 dní, než znovu zmizel z dohledu. I tato doba ale stačila k tomu, aby vědci vypočítali jeho eliptickou dráhu, která se měla protnout s trasou Země. Vždy, když se úlomek objevil, ho proto pozorovali.

 

 

"Přestože neznáme přesnou trajektorii 2006QV89, víme, kde by se znovu objevil, kdyby byl na cestě k naší planetě. Ptoto můžeme jednoduše sledovat tuto malou část oblohy, abychom se ujistili, že tam asteroid opravdu není," napsala ESA.

 

A přesně to také odborníci udělali. Na začátku července ke zmíněnému místu obrátili jeden z nejsilnějších teleskopů v observatoři Paranal v Chile. Žádný asteroid ale nenašli, a tak může celé lidstvo znovu klidně spát.

epa TN.cz