Nový podmořský objev

Vědci jásají! V Austrálii objevili korálový útes, největší za 120 let

Téma:

Neobvyklý útvar objevila posádka výzkumného plavidla Falkor Schmidtova oceánského institutu během mapování podmořského dna poblíž Velkého bariérového útesu. S výškou přesahující téměř pětkrát nejvyšší budovu Česka se útvar zařadil mezi nejdůležitější objevy svého druhu od konce 19. století.

Korálový útes, který se nachází v oblasti nejvýznamnějšího světového hnízdiště karet obrovských, měří přes 500 metrů na výšku a jeho špička končí v pouhých 40 metrech pod hladinou moře. Na šířku se útes rozprostírá až do vzdálenosti 1,5 kilometru. Na 3D model útesu se podívejte ve videu.

 

Nález umožnily nové technologie včetně moderního vícepaprskového sonaru. „Možnosti našeho poznání byly dlouhou dobu omezené. Díky technologiím, které fungují jako naše oči, uši a ruce, jsme schopni prozkoumávat hloubky oceánu jako nikdy dřív“, řekla spoluzakladatelka oceánského Institutu Wendy Schmidt.

 


Nejde o první letošní úspěch podmořských výzkumníků v této oblasti. Na jaře plavidlo oceánského institutu narazilo na dosud nejdelšího zaznamenaného podmořského tvora, 45 metrů dlouhého zástupce řádu trubýšů. Objeveno bylo také přes 30 nových živočišných druhů. Podle Schmidtové však na vědce stále čekají další neprozkoumaná zákoutí a nové druhy k objevení.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
nep TN.cz