Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

akreditační komise

Bakalářský titul na UJAK se dal získat za méně než půl roku!

Univerzita Jana Amose Komenského
Zdroj: Google Maps

Soukromé vysoké škole UJAK, kde často studují české celebrity, hrozí zánik. Podle akreditační komise porušuje zákon, jde jí převážně o peníze a měla by skončit.

Každý čtvrtý absolvent bakalářského programu na Univerzitě Jana Amose Komenského získal titul za nestandardně krátkou dobu, někdy dokonce za méně než půl roku. Uvedla to ve čtvrtek Akreditační komise jako jeden z argumentů v podnětu k odebrání státního souhlasu s činností této soukromé vysoké školy. Kompletní znění podnětu, z něhož cituje také internetový server Týden.cz, ve čtvrtek komise zveřejnila na svém webu.

 

Akreditační komise zjistila, že v letech 2011 až 2014 absolvovalo tříletý bakalářský program 6641 studentů. Z toho 1718 za dobu kratší než dva roky, z nichž 1491 za dobu jednoho roku, a někteří dokonce za méně než šest měsíců. Akreditační komise to hodnotí jako vysoce neobvyklé a může to podle ní svědčit o existenci dalších závažných systémových pochybení v činnosti této vysoké školy.

 

 

Podnět shrnuje zásadní výtky Akreditační komise vůči největší soukromé vysoké škole v Česku. Jde o opakované přijímání nadměrného počtu studentů, kterému neodpovídá personální zabezpečení, jen zdánlivé napravování prohřešků a poskytování zkreslených informací veřejnosti. Vzhledem k nedodržování kvality UJAK podle komise nenaplňuje ustanovení vysokoškolského zákona, podle nějž jsou vysoké školy "vrcholnými centry vzdělanosti".

 

Škola ve vyjádření na svém webu podnět jako celek odmítá. Zatím ho však nemá oficiálně k dispozici, takže ho nechce detailně rozebírat. "Z obsahu podnětu je však již nyní zřejmé, že se jedná pouze o další část cíleného útoku s úmyslem poškodit UJAK a její studenty," uvedl UJAK.

 

 

Akreditační komise prý popírá vlastní rozhodnutí, kdy v posledních dvou letech prodloužila akreditaci osmi studijním oborům UJAK. "Podnět je v příkrém rozporu se skutečným stavem činností UJAK, které nejen že naplňují všechny požadavky zákona, ale jsou hodnoceny nadstandardně i v mezinárodním akademickém měřítku," doplnila škola.

 

UJAK čelila kritice ze strany Akreditační komise již dříve. V listopadu 2010 komise vydala zevrubnou hodnotící zprávu poukazující na hlavní nedostatky. Podle závěrů z nedávného zasedání žádné zásadní zlepšení nenastalo, proto se Akreditační komise rozhodla podat podnět jako tvrdší nástroj. Odebrání státního souhlasu by znamenalo zánik této vysoké školy. Muselo by o něm rozhodnout ministerstvo školství, které už dříve upozornilo, že se jedná o proces minimálně na měsíce, možná až roky.

 

 

Aktuálně UJAK řeší především problémy s akreditací oboru speciální pedagogika. Akreditační komise ji sice prodloužila pro dostudování stávajících studentů do 30. září, ale zároveň hodnotící odborná skupina uvedla, že drtivá většina studentů závěrečného ročníku nemá odpovídající praxi a diplomovou práci, aby mohla být připuštěna ke státnicím.

 

UJAK vznikla v roce 2001 jako Vysoká škola Jana Amose Komenského. Nyní je největší soukromou vysokou školou v ČR. Stabilně na ní studuje 10 tisíc studentů. Má sídlo v Praze, ale celorepublikovou působnost díky síti oficiálních regionálních center.

 

PSALI JSME:

Šokující příběh: Vysokoškolačku (19) šikanují, protože TOČÍ PORNO!

Marii je 103 let a maturovala. Teď plánuje jít i na vysokou školu

Nejlepší vzdělání mají v Koreji. Jak dopadlo Česko?

Nejde vám matika? Tady je pár triků

Které celebrity jsou nevzdělané a nemají ani maturitu?

TN.cz