Tragédie v horách

Blesky v Tatrách zranily přes 150 lidí! Záchranáři řekli, jak je to možné

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 23.8. 2019 20:17
Téma:

Blesky v Tatrách podle nejnovější bilance zabily pět lidí a více než 150 jich zranily. Dva turisté se stále pohřešují. Záchranáři teď odpověděli na otázku, kterou si kladou lidé po celém světě - jak je možné, že je zraněných tolik?

Záchranáři horské služby přirovnali čtvrteční tragédii k teroristickému útoku. "Byla zasažena velká skupina náhodných lidí. Hodně lidí, včetně dětí. Popálení, se zlomenýma nohama, rány po celém těle," citoval náčelníka tatranské horské služby Jana Krzysztofa portál TVN24.

 

Úřady stále zvyšují počet zraněných, podle nejnovějších zpráv je jich jen v Polsku už 157, z čehož 34 stále zůstává v nemocnici. Počet obětí zatím od čtvrtka nevzrostl - na polské straně jsou čtyři, na slovenské zemřel jeden Čech. Další dva lidi jejich rodiny postrádají a není jasné, zda jsou v horách.

 

Desítky zraněných po úderu bleskem jsou naprosto ojedinělé, a tak si lidé kladou otázku, co se na místě stalo. To zatím není jasné, záchranáři už ale svoji teorii mají. "Blesky pravděpodobně zasáhly kříž na Giewontu, potom se šířily přes řetězy. Lidé spadli na jižní stranu hory," popsal Krzysztof.

 

Na vrcholu hory Giewont stojí masivní železný kříž, k němuž se snaží denně dostat stovky turistů. Podél cesty pak vedou kovové řetězy, které slouží jako zábradlí, případně pro přidržení při zdolávání těžšího úseku. Výboj tak zřejmě sjel po řetězech, proto najednou na zemi ležely desítky lidí se zraněními.

 

 

Objevila se i svědectví, podle kterých blesk udeřil i do skály, která praskla. "Kameny létaly do lidí," uvedl jeden ze svědků Grzegorz Pyzel. Další zranění vznikla, když lidé v panice začali utíkat a na mokré skále uklouzli. Způsobili si tak různé zlomeniny a podvrtnutí.

 

Na slovenské straně hor zabíjela tlaková vlna, kterou úder blesku vyvolal. Odhodila Čecha, který vystoupal na vrch Baníkov, do propasti hluboké 200 metrů. Lékař, který se k němu dostal díky vrtulníku, už mu nedokázal pomoci. Další Češka utrpěla zranění dolní končetiny.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz