výstraha meteorologů

V Česku řádily silné bouřky! Obcí u Zlína se prohnala blesková povodeň

Regina Zajícová
Regina Zajícová, Jan Pánik
Aktualizováno 27. 8. 2019 20:57
25.8. 2019 22:20
Téma:

Do Česka v pondělí odpoledne opět dorazily silné bouřky. Nejhorší situace byla na Moravě a ve Slezsku. Obcí Březnice na Zlínsku se večer prohnala blesková povodeň, padesátiletá voda zaplavila desítky sklepů. Počasí potrápilo také obyvatele Královéhradeckého kraje. V platnosti stále zůstává výstraha meteorologů před bouřkami - ta platí až do úterní půlnoci.

Velmi silný déšť zasáhl Zlínský kraj kolem šesté hodiny večer. Ve Zlíně a okolí nestíhala vodu brát kanalizace. Hasiči si museli poradit se zatopenými sklepy, ve městě také asi hodinu nejezdila hromadná doprava kvůli zatopenému podjezdu, kde uvízlo i osobní auto.

 

Obrovské škody způsobila blesková povodeň v obci Březnice u Zlína. "Během hodiny se zvedla hladina potoka z pár centimetrů na dva až tři metry,“ řekl portálu Novinky.cz starosta Březnice Josef Hutěčka (SNK). Poškozeny zůstaly hlavně sklepy rodinných domů, ze kterých hasiči odčerpávali vodu až do noci. "V současné době sčítáme škody. Vyzvali jsme obyvatele, aby nahlásili na obecní úřad poškození a vyčíslili škodu. Ještě večer se začala organizovat vzájemná pomoc, kdy koordinujeme požadavky na úklid a odklízení bahna s nabídkou pomoci od ostatních občanů," dodal starosta.

Podívejte se, jak běsnil přívalový déšť v Malenovicích:

 

Jihomoravští hasiči už před 17. hodinou evidovali nejméně 25 událostí, většinou se jednalo o povalené stromy. Na Kyjovsku vyjížděli k zatopeným sklepům, ve Vyškově utrhl vítr část plechové střechy.

 

 

Silné bouřky dorazily také do Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Podle Meteopressu silný vítr lámal stromy. V Kroměříži dokonce lidé zažili i krupobití. V Královéhradeckém kraji komplikoval déšť především oblast Náchodska. Lidé okolo Žďáru nad Metují, Police nad Metují a České Metuje měli vytopené sklepy a garáže. 

 

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před silnými bouřkami, která platí do úterní půlnoci pro Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj. 

 

Podle meteorologů se očekává lokálně přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, sklepů, zatopení podchodu. Nárazy větrů mohou lámat větve stromů, nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. 

 

Objevily se bouřky i ve vašem kraji? Své fotografie posílejte na email zpravy@nova.cz nebo na facebook TN.cz

 

V úterý bude opět polojasno až oblačno. Nejnižší noční teploty 19 až 15 °C, nejvyšší denní teploty 27 až 31 °C. Během dne se objeví přeháňky nebo bouřky. 

 

Podívejte se na aktuální předpověď počasí:

 

Ve středu bude polojasno až skoro jasno. Během dne ojediněle při zvětšené oblačnosti přeháňky nebo bouřky. Ráno ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty 19 až 15 °C. Nejvyšší denní teploty 28 až 32 °C.

 

 

Na čtvrtek předpovídají meteorologové zpočátku dne polojasno až skoro jasno. Postupně bude oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teplota může vystoupat až ke 32 °C, teplota v noci bude od 15 °C do 19 °C.

 

Přeháňky nebo bouřky se mohou místy objevit i v závěru pracovního týdne. Teploty v pátek se budou pohybovat mezi 24 a 28 °C, na jihovýchodě Česka až 30 °C. O víkendu slibuje Český hydrometeorologický ústav polojasno, ojediněle při zvětšené oblačnosti přeháňky. Později místy až oblačno a přeháňky a bouřky místy. Ráno ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Přes den bude 26 až 31 °C, v průběhu noci pak 14 až 18 °C.

 

 

GALERIE: Bouřky na Moravě a ve Slezsku

1
/
21
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje
Moravskoslezští hasiči vyjeli v neděli odpoledne skoro 50krát - 21

TN.cz