Petice má 4 miliony podpisů

Britům se z EU nechce. Londýnem prošla obří demonstrace

Téma:

Do ulic Londýna dnes vyšly statisíce lidí, aby podpořily konání druhého referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Demonstrace se konají pouhý den poté, co se premiérka Theresa Mayová vrátila ze summitu v Bruselu, kde s lídry sedmadvacítky dojednala pouze krátký odklad Brexitu.

Tak masové demonstrace Velká Británie dlouho nepamatuje. Statisíce lidí vyrážejí z londýnského Hyde Parku k sídlu britského parlamentu, aby s transparenty a vlajkami Evropské unie v ruce vyburcovaly politiky k vypsání nového referenda o Brexitu.

 

"Hodně se toho od posledního referenda změnilo. Je nezbytné, abychom se dohodli a lidé znovu hlasovali," shrnul přání účastníků protestu jeden z nich.

 

V davu, jemuž vévodí stylizovaná podobizna premiérky Theresy Mayové, se objevují i významní britští politici, včetně londýnského starosty Sadiqa Khana. Ten odchod z Evropské unie za současných podmínek přirovnává k pádu z útesu.

 

"Nehlasovali jsme v referendu pro to, abychom byli chudší a slabší. Musíme se pokusit o sjednocení a tím nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout je, aby k tomu lidé řekli poslední slovo," uvedl Khan.

 

Protesty se v britské metropoli rozhořely poté, co premiérka Mayová přijela z Bruselu s jediným možným scénářem vývoje - pokud poslanci už vyjednanou dohodu o Brexitu schválí a odchod z Evropské unie se posune na 22. května. V opačném případě, nepřijdou-li Britové s jiným řešením, Unii opustí do 12. dubna.

 

 

Premiérka, pod kterou se začíná otřásat židle, tak musí rychle najít způsob, jak z krize ven. Další referendum o Brexitu, které navrhuje opozice, uspořádat nechce. Jediným řešením je podle ní schválení stávající dohody, o níž by poslanci měli znovu hlasovat příští týden.

 

"Šance, že by se referendum mohlo konat, roste od chvíle, kdy Jeremy Corbyn uvedl, že by jeho uspořádání podpořil," uvedla Mayová s odkazem na lídra opozičních labouristů, který se začal k myšlence nového referenda přiklánět.

 

Vedle skandování v ulicích se část Britů snaží odchod z EU zastavit i pomocí internetové petice. Za zrušení Brexitu se tam podepsalo téměř čtyři a půl milionu voličů.

vbo, Petra Matýsková TN.cz