FILMOVÁ LEGENDA

Bud Spencer: Herec a sportovec, co si přezdívku vybral podle piva

Téma:

Italská hvězda spaghetti westernů o sobě prohlásila: "Ve svém životě jsem už zkusil kdeco, ale tři profese bych vykonávat opravdu nemohl - tančit v baletu, jezdit dostihy a dělat politiku." Narodil se jako Carlo Pedersoli a nazývat ho pouze hercem opravdu nestačí.

Už od narození bylo jasné, že to nebude žádný drobeček. Když přišel na svět, vážil 6 kilogramů a měřil 58 centimetrů. Narodil se do bohaté neapolské rodiny, jeho otec měl prosperující továrnu. Jenže během války byla vybombardována a rodina šla hledat nové štěstí do Jižní Ameriky.

 

Když se psal rok 1947, měl osmnáct let a za sebou zkušenosti s úřednickou prací na italské ambasádě. Později se vrátil do Itálie. Vystudoval práva a zprvu se věnoval kariéře sportovce, byl plavcem a vodním pólistou. Itálii reprezentoval i na olympijských hrách v Helsinkách a Melbourne. Stal se prvním Italem v historii, který uplaval sto metrů volným stylem pod minutu.

 

GALERIE: Bud Spencer ve filmu

1
/
10
Zdroj: reprofoto youtube.com
Bud Spencer ve filmu - Dva machři mezi nebem a peklem

 

Hereckou kariéru si nikdy neplánoval. Ta se mu v životě prostě přihodila. Impozantního mužného zjevu si všimli filmaři a začali ho obsazovat do drobných rolí, zejména do historických filmů. Už v roce 1951 si Spencer zahrál malou roli člena císařské gardy ve snímku Quo Vadis. V roce 1959 zanechal plavecké kariéry. Herecké úspěchy ještě neměl tak velké, že by se mu vyplatilo kvůli tomu zůstávat v Itálii. Sbalil se a vrátil do Jižní Ameriky. Živil se prodejem aut, manuální prací, štípal dřevo, pracoval na stavbě dálnice. Po dvou letech opět vrátil do Itálie a rozjel hereckou kariéru.

 

Je to opravdu muž mnoha tváří a mnoha talentů, protože i v hudbě se mu začalo dařit. Hrál slušně na saxofon, klavír i kytaru. Nahrávací společnost RCA s ním podepsala smlouvu. Kromě toho hrával jako muzikant po jazzových klubech.

 

Anketa

Jaký je váš oblíbený film Buda Spencera?

Hlasovalo 1254 lidí.

 

Roku 1960 se oženil s Marií Amatovou, dcerou významného režiséra a producenta Giuseppa Amata, se kterou má syna a dvě dcery. S první větší rolí přišla i podmínka změnit si jméno, a tak se zrodil Bud Spencer. Spencer podle amerického herce Spencera Tracyho a Bud podle oblíbeného piva Budweiser.

 

Nejvíc se do srdcí diváků zapsal s modrookým blonďákem Terencem Hillem (vlastním jménem Mario Girotti), se kterým získali status světoznámého dua. Zlom v jeho kariéře přinesl rok 1967 a první westernová role ve filmu Bůh odpouští? Já ne! Šlo o druhý společný film s Hillem. Od té doby tato dvojka hrála téměř pořád spolu. Zlatou érou dvojice byla 70. léta, kdy duo točilo i několik komedií ročně. V roce 1975 předvedl Bud Spencer i filmovému publiku své plavecké schopnosti ve snímku Policajt v Honkongu. Následující rok se objevil nezvykle štíhlý Spencer v historické komedii Voják štěstěny.

 

 

K nejznámějším trhákům filmové dvojice patří například Malý unavený Joe, Pravá a levá ruka ďábla, Dva machři mezi nebem a peklem, film Jestli se rozzlobíme, budeme zlí, Buldozer, Dva výtečníci nebo Sudá a lichá. Po filmu Superpolicajti z Miami se pak sešli až o skoro deset let později ve filmu Průseráři.

 

V průběhu 80. let však sláva jejich komedií opadla. Spencer postupně odešel do filmového ústraní. Nebyl jen sportovcem a hercem, pilotoval také letadla a helikoptéry. V roce 1984 stál u zrodu letecké společnosti Mistral Air, kterou však posléze prodal a začal podnikat ve výrobě dětského oblečení.

 

Kouřit začal už jako teenager a miloval jídlo, bohužel především to nezdravé, což se podepsalo na jeho zdraví. V poslední době pracoval spíše pro televizi či animované projekty, nejnovějším dílem, v němž měl hrát, byl western Keoma Rises, kde mu plánovali roli po boku Franka Nera.

 

Jeho životní pouť skončila ve věku šestaosmdesáti let a byla plná filmů, které dokázaly pobavit celé generace.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

FANOUŠCI SMUTNÍ: Zemřel komisař Schimanski! Proč se jeho smrt tajila celý týden?

VEŘEJNOST V ŠOKU: Je herec Jack Black mrtvý? Oznámení o jeho smrti fanoušci nechtějí věřit!

has TN.cz