tradice v ohrožení

Čarodějnice bez ohně! Hasiči kvůli suchu plošně zakazují pálení

Pálení čarodějnic
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Česko sužují sucha, silný vítr a s tím související nebezpečí požárů, hasiči proto plošně zakazují rozdělávání ohně. Pokud situace bude pokračovat i příští týden, s pálením čarodějnic se na některých místech můžeme rozloučit.

S pálením čarodějnic to na řadě míst v Česku vypadá bledě - v souvislosti s aktuálně platnou výstrahou od Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) hasiči plošně zakazují rozdělávání ohně kvůli nebezpečí požárů. 

 

"ČHMU vydal další výstrahu, tentokrát na silný vítr. Platná je od 23. dubna až do odvolání. V kombinaci se suchem je to extrémní situace pro šíření požáru," uvedli hasiči Středočeského kraje na twitteru.

 

S odkazem na výstrahu středočeští hasiči poskytli informace k blížícímu se pálení čarodějnic. Hořící hranice podle nich momentálně nepřipadá v úvahu. "V současné chvíli není možné ohlásit pálení látek přírodního charakteru a HZS Středočeského kraje plošně nepovoluje pálení. Vše záleží na tom, zda ČHMU odvolá vydané výstrahy a na charakteru počasí. O vývoji situace budeme informovat," napsali.

 

Plánované pálení (nejen) na čarodějnice byste měli vždy ohlásit v aplikaci Evidence pálení příslušnému krajskému hasičskému sboru. "Nahlášením pálení nedochází k jeho schválení, je pouze evidováno. Slouží to výhradně pro možnost ověření místa pálení s možným nahlášením požáru," stojí v aplikaci. Ve Středočeském kraji ale ohlášení až do odvolání možné nebude.

 

"Dobrá zpráva je ta, že tento pátek a také víkend přinese na většinu území déšť, který přechodně sníží nebezpeční vzniku požárů," uvedla pro TN.cz Dagmar Honsová z Meteopressu. Příští týden se ale opět vyjasní - silný vítr by ale Česko už sužovat neměl.

 

"Stejně jako vloni bychom si měli dávat pozor na vznik požárů, ale riziko by nemělo být vyšší než v současné chvíli," napsala Honsová.

 

 

Nebezpečí požárů hrozí celému území Česka. Jednotlivé obce proto vydávají vyhlášky zakazující rozdělávání ohně na rizikových místech, mezi které patří lesy a lesoparky, parky, zahrady, místa v blízkosti skladů slámy a sena, či zemědělské plochy.

 

"Doporučujeme nerozdělávat oheň, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Buďte obezřetní na své grily. Úsporně hospodařte s vodou," radí hasiči.

 

Během minulého týdne hasiči zaznamenali velké množství požárů v přírodním prostředí. Jenom v Jihočeském kraji vyjeli k 87 případům, z toho v 59 případech se jednalo o požáry lesních porostů a trav.


ČTĚTE TAKÉ:

Způsobili jste POŽÁR v přírodě? Co dělat KROK ZA KROKEM

sei TN.cz