Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Výstraha meteorologů

Česko zasáhl vydatný déšť! V těchto krajích hrozí povodně

Česko ve středu zasáhl prudký déšť, v extrémních případech by mohlo během jediného dne napršet až 100 mm. Meteorologové varují také před povodněmi. Výstraha platí především pro východ republiky od úterní půlnoci až do čtvrtečního rána.

Výstraha před vydatným deštěm ve vysokém stupni nebezpečí platí pro část Pardubického (Orlickoústecko), Královéhradeckého (okresy Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov), Libereckého (okresy Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily), Olomouckého (okresy Jeseník, Olomouc, Přerov, Šumperk) a celý Moravskoslezský kraj.

 

Před nízkým stupněm nebezpečí varují meteorologové zbytek Pardubického a Královéhradeckého kraje, část Zlínského (okresy Kroměříž, Vsetín), Olomouckého (okres Prostějov) a Jihomoravského (Blanensko) kraje a také Vysočiny (Havlíčkobrodsko, Žďársko). V obou případech platí výstraha od úterní půlnoci do čtvrteční 8. hodiny ráno.

 

Napršet by podle meteorologů mohlo během 24 hodin 30 až 70 milimetrů, v extrémních případech - především v návětších hor ojediněle až kolem 100 milimetrů. Během noci na čtvrtek budou srážky slábnout. Především v Beskydech ale mohou způsobit rychlé rozvodnění menších toků.

 

Povodňová pohotovost pak platí od středečního rána až do odvolání na Svitavsku, Orlickoústecku, Jesenicku, Olomoucku, Šumpersku a v celém Moravskoslezském kraji. Dále také pro Mladoboleslavsko, Náchodsko, Rychnovsko, Trutnovsko, okresy Jablonec nad Nisou, Liberec a Semily.

 

 

Povodňová bdělost je v platnosti pro Vsetínsko, Přerovsko, okres Prahu-východ, Chrudimsko, Pardubicko, Havlíčkobrodsko, Žďársko, Blanensko a okresy Brno-město a Brno-venkov - znovu do odvolání.

 

Odborníci doporučují řidičům při silném dešti snížit rychlost auta, protože hrozí nebezpečí aquaplaningu. Pokud uvidíte zaplavenou silnici, nepokoušejte se na ni vjet, pozor dávejte i na podemletí krajnic a mostů. Zároveň by lidé měli sledovat vývoj situace a jeho prognózu. Na tocích, kde hrozí záplavy, by pak neměli provozovat žádnou činnost.

 

Reportáž TV Nova:

epa TN.cz