Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Létání s dronem

Česko zavede nová pravidla pro drony. Registrace a zkoušky

Drony nad čtvrt kilogramu a lehčí stroje s kamerou budou muset mít pro snadnou identifikaci nově registraci a jejich piloti budou muset složit zkoušky podobné těm v autoškole. Nová pravidla, která nařídila Evropská unie, by měla začít platit příští rok.

Zaregistrovat drony budou muset v Česku desetitisíce lidí. A to nejen ti, kteří si stroj koupí nově, ale i majitelé, kteří ho mají už delší dobu a chtějí s ním dál létat.

 

Pro ně ale bude platit výjimka - na pořízení registračního čísla totiž budou mít dva roky. Evropská unie tak chce zvýšit bezpečnost na evropském nebi.

 

V minulosti se totiž už několikrát stalo, že drony ohrožovaly například letadla nebo lidi, když létaly příliš nízko nad jejich hlavami.

 

 

Podle Úřadu pro civilní letectví bude potřeba ještě upravit zákon o civilním letectví z roku 1997. Jak ale přesně budou takové espézetky vypadat, zatím není jasné. A to samé platí o podobě zkoušek.

 

Piloti by však měli prokázat například znalost meteorologie či pravidel, které používání bezpilotních létajících prostředků upravují. Doposud v Česku registraci dronů museli řešit jen lidé a firmy, kteří je používají ke komerčním účelům, nebo majitelé strojů těžších než 20 kilogramů.

vbo, Lucie Linhartová TN.cz