VÝSTRAHA ČHMÚ

ČHMÚ varuje před silnými bouřkami a povodněmi! MAPA

Vítr a bouřky
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Ilustrační foto
Roman Dolejský
Roman Dolejský, Zdeněk Drgáč
Publikováno 22. 8. 2020
Téma:

Před velmi silnými bouřkami od sobotního odpoledne na Moravě a ve Slezsku varovali meteorologové z Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ). Vyhlásili také povodňovou bdělost.

Velmi silné bouřky hrozily od sobotní 14. hodiny v některých částech Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Od pěti večer pak platí výstraha i pro zbytek Moravy a Slezska. Výstraha pak platila v západních částech Moravy a Slezska do devíti hodin v noci a v těch východních do 23. hodiny.


"Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem a podobně. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě a podobně," informovali meteorologové z ČHMÚ.

 

Aktuální mapa s varováním před bouřkami: 

 
"Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně," radí meteorologové.

 


O něco slabší, přesto silné bouře, se mohly od sobotního poledne objevit v Pardubickém kraji a na Vysočině a v některých částech Jihočeského a Královéhradeckého kraje.

 

Situace nad Českem na radaru:

 

V Opatově na Třebíčsku se vylila voda z potoka:

 

Povodňová bdělost platí od sobotních 15:00 do nedělních 6:00 v některých částech Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Od sobotních 17:00 do nedělních 6:00 pak v částech Zlínského a zbytku Moravskoslezského kraje.

 

Vylitá voda na Třebíčsku poničila i domy:

 

Aktuální mapa s výstrahou před povodněmi: 

 

"Jedná se o vzestupy hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá z břehů. M ožnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě," přiblížil ČHMÚ.


Vysoké teploty přes 31 stupňů Celsia se objevily v částech Jihomoravského a Olomouckého kraje a v celém Zlínském a Moravskoslezském kraji. Od sobotních 11:30 do 19:00 tam platila výstraha.

 

Podívejte se na reportáž televize Nova o pátečních vedrech:

Související témata:
TN.cz