nepříznivé počasí

Českem se ženou bouřky! Velká voda uzavřela hlavní tah ve Dvoře Králové

Silné bouřky zasáhly Česko - 5
Zdroj: AKTU.cz
Dvůr Králové nad Labem zasáhly bleskové povodně.
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Lucie Staničková
30.8. 2020 22:25
Téma:

Do Česka v neděli vpodvečer dorazily bouřky, které má podle expertů doprovázet silný vítr a krupobití. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) před nimi vydal výstrahu. Bouřky nyní zaměstnávají hasiče v Královéhradeckém kraji.

"Evidujeme přibližně 20 údálostí v souvislosti s bouřkami, které doprovází vydatný déšť," řekla TN.cz po dvaadvacáté hodině mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová.

 

Nejvíce případů hasiči hlásili ze Dvora Králové nad Labem a Trutnova. Jednalo se zpravidla o čerpání vody. Bleskové povodně ve Dvoře Králové dokonce uzavřely hlavní tah městem.

 

Podle mluvčí se však jedná pouze o chvilkové zatopení komunikace v důsledku pomalého odtékání vody do kanalizace.

 

GALERIE: Bleskové povodně ve Dvoře Králové nad Labem

1
/
7
Zdroj: AKTU.cz
Silné bouřky zasáhly Česko - 7

 

"V Dubenci byl na toku Hustířanka vyhlášený 3. SPA, v okolí je problém se splachy z polí. Místní jednotka zajišťuje čištění propustků," informovali královéhradečtí hasiči na twitteru po půl desáté večer. Po půlnoci uvedli, že situace se již zklidnila a nové události nepřibývají. Od 20. hodiny zasahovali v souvislosti s počasím asi u 25 událostí, nejčastěji pomáhali s čerpáním vody ze zatopených prostor na Trutnovsku a Královédvorsku.

 

Po pátečním a sobotním bouřlivém počasí není ani neděle výjimkou. Do České republiky se podle předpovědi meteorologů přihnaly další bouřky, které mají být ještě silnější. Český hydrometeorologický ústav proto vydal výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí před velmi silnými bouřkami.

 

Ta platila od 12:00 do 22:00 hodin pro Jihočeský kraj (Dačice, Jindřichův Hradec), Pardubický kraj (Česká Třebová, Hlinsko, Chrudim, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk), Vysočinu, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj a Moravskoslezský kraj.

 

Mapa nedělní výstrahy

 

Bouřky s sebou mohly přinést i krupobití a vítr o síle vichřice. "Očekává se výskyt ojediněle i velmi silných bouřek doprovázených především silnými nárazy větru o rychlosti 70 až 110 km/h, s většími kroupami a lokálními srážkovými úhrny kolem 40 mm," informuje ČHMÚ.

 

"Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně," varovali meteorologové.

 

 

V nedělí platila také výstraha s nízkým stupněm nebezpečí před silnými bouřkami, které zasáhnou Středočeský kraj (Benešov, Čáslav, Kolín, Kutná Hora, Poděbrady, Sedlčany, Vlašim, Votice), Jihočeský kraj (České Budějovice, Český Krumlov, Kaplice, Milevsko, Písek, Prachatice, Soběslav, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vodňany), Královéhradecký kraj a Pardubický kraj (Holice, Pardubice, Přelouč).

 

V platnosti byla také od 12:00 do 22:00 hodin. "Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s nárazy větru kolem 70 km/h, s lokálními srážkovými úhrny kolem 30 mm a kroupami," varuje ČHMÚ.

Související témata:
TN.cz