letní cestování

Chorvatsko krok od Schengenu: Dotkne se to i Čechů na dovolené

Zabavování cestovních pasů v Chorvatsku
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 3. 11. 2019
Téma:

Poslední čtyři roky Chorvatsko pracovalo na tom, aby se stalo členem Schengenského prostoru. Nyní už stačí jen souhlas členských států. Jak to ovlivní Čechy při cestování za letní dovolenou?

Chorvatsko je nejmladším členem Evropské unie a brzy zřejmě i Schengenského prostoru. Už má v kapse souhlas od Evropské komise, nyní přijetí musí svým souhlasem potvrdit jednotliví členové Schengenu včetně Česka.


Problémy s přijetím Chorvatska může mít Slovinsko. Obě země totiž vedou spor o hranice. "Pro nás je hranicí Savudrijská zátoka, pro Slovince Piranská. Jsem ale přesvědčený o tom, že se nakonec dohodneme," míní chorvatský premiér Andrej Plenković pro zpravodajský portál Euronews.

 


Pro Čechy by všeobecný souhlas s chorvatským členstvím znamenal ještě větší svobodu při cestování. Už nyní stačí pro cestování autem nebo letadlem občanka, nově zmizí kontroly na hranicích.


Některé státy Schengenu mají obavu z ochrany hranic, přes Chorvatsko totiž vedla takzvaná Balkánská trasa, před kterou se do Evropské unie dostalo velké množství migrantů. Chorvatské hranice s nečleny unie mají asi 1300 kilometrů.


"Chorvatsko investovalo velké prostředky do policie. Máme 6500 policistů plně připravených a vybavených k ochraně vnější hranice Evropské unie. Navíc spolupracujeme s policejními sbory okolních států," ujistil Plenković.
 

TN.cz