Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Rozsáhlá kontrola

Chyby v bezpečnosti: Dukovany hlídala ochranka beze zbraní!

Zdroj: TV Nova

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil nedostatky při hlídání dukovanské jaderné elektrárny. Někteří zaměstnanci bezpečnostní služby, která ostrahu prováděla, neměli u sebe střelné zbraně a navíc v některých dnech ostrahu nezajišťovala ani nasmlouvaná bezpečnostní služba.

Při kontrolách Statní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že hned čtyři pracovníci neměli u sebe při ostraze dukovanské elektrárny žádnou střelnou zbraň. Podle úřadů i odborníků tak došlo k porušení bezpečnostních předpisů.


“Fyzická ostraha jaderné elektrárny Dukovany byla vykonávána bezpečnostními pracovníky, kteří nebyli ozbrojeni krátkou kulovou zbraní ráže do devíti milimetrů,“ sdělil mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Eduard Klobouček.


Navíc kontroly našly i další pochybení. “ČEZ nevěděl, že část služeb jaderné elektrárny Dukovany je dodávána jinou firmou než G4S, což je také porušení vyhlášky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost,“ doplnil Klobouček. Od května tak bude dalších pět let střežit jaderné elektrárny Dukovany a Temelín jiná firma než doposud.

 


Ale ani vítěz výběrového řízení za více než miliardu korun na nového poskytovatele není úplně bez poskvrny. Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu je bezpečnostním rizikem pro stát kvůli své minulosti. Podle vedení vlastníka dukovanské elektrárny, polostátního gigantu ČEZ, ale společnost už dodala doklady, že je oprávněna nakládat s utajovanými informacemi ve stupni “vyhrazené“.
 

David Pik TN.cz