dražší zlozvyky

Vyšší daně na tabák a alkohol: Takhle si připlatíme! PŘÍKLADY

Téma:

Ministerstvo financí chce větší zdanění cigaret, alkoholu a hazardu. V pondělí představilo sazby, které by měly platit od 1. ledna 2020. Od vyššího zdanění si slibuje nejen pokles dostupnosti návykových látek, ale také více peněz na preventivní programy.

Česká republika se podle národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové dlouhodobě pohybuje na prvních příčkách ve spotřebě alkoholu na osobu. Mezi Čechy je také 20 procent denních kuřáků, země se prý také potýká s rozrůstajícím se online hazardem.


“Konzumace návykových látek má nejen negativní účinky na zdraví české populace, ale představuje i vysokou ekonomickou zátěž pro veřejné rozpočty a samotné konzumenty a jejich rodiny,“ řekla Vedralová.


U lihu navrhuje ministerstvo financí zvýšení daně u půllitrů 40 procentního alkoholu z 57 na 64,5 korun. Tím se Česká republika více přiblíží sousedním státům jako je Polsko, kde je daň 68,68 korun, a Německu s daní 67,14 korun.

 

 

Zdražení se ovšem nedotkne vína či piva. “Už nyní je tvrdý alkohol v České republice zdaněn v kontextu EU poměrně přísně. Alespoň tedy, co se týče srovnání se zdaněním vína či piva. Zvyšováním daně na jeden druh alkoholu přitom politici vysílají signál, že “měkký alkohol“ je méně škodlivý, což pochopitelně není pravda,“ srovnal ekonom Lukáš Kovanda.

 

Další zdražení se dotkne kuřáků. U cigaret se zvýší jak procentní část daně z 27 na 30 procent, tak i další části daňové sazby. U krabičky, která obsahuje 20 cigaret, se tak nehledě na konečnou cenu zvedne daňové zatížení minimálně o pět korun. Ministerstvo navrhuje i desetiprocentní navýšení spotřební daně u doutníků, tabáku ke kouření, surového tabáku a zahřívaných tabákových výrobků.


Rostoucí daně z cigaret ale mohou podle Kovandy znamenat, že se lidé uchýlí k levnějším výrobkům, nebo začnou kupovat nezdaněné cigarety.

 


Změn doznají rovněž sazby daní u hazardu. Z 23 na 25 procent má vzrůst zdanění kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. Totalizátorové hry pracují na principu uhádnutí například výsledku západu či průběhu nějaké události, oproti kurzovým sázkám se ale o výhru stejnou měrou dělí všichni se správnou odpovědí. O sedm bodů na celkových třicet procent se zvýší sazby u loterií, bing a živých her.


“Zvýšení spotřebních daní nejen zhoršuje dostupnost návykových látek, ale umožňuje získávat prostředky na podporu projektů prevence,“ prohlásila ministryně financí Alena Schillerová.

 

Podle Kovandy jsou ale důvody změn daňových sazeb jiné. “Nelze se zbavit dojmu, že vláda se zhoršení ekonomických podmínek a očekávanému výpadku příjmu snaží čelit narychlo spíchnutým řešením, o jehož dlouhodobé celospolečenské optimálnosti lze pochybovat. Snad se jednou dočkáme vlády, která se na zpomalení ekonomiky bude připravovat dříve, než samotné zpomalení nastane,“ uvedl.

 

rod TN.cz