Obří záplavy

Čína bojuje s masivními povodněmi, hrozí protržení Tří soutěsek!

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
14.8. 2020 9:11
Téma:

Čína už od června bojuje s masivními povodněmi. Jde o nejsilnější záplavy za století. Voda ničí všechno, co jí přijde do cesty. Zemi nejvíc tíží znehodnocení úrody, kvůli čemuž rostou ceny potravin. Nadto hrozí protržení Tří soutěsek, přehrady s největší vodní elektrárnou světa.

Záplavy postihují Čínu každoročně, letos však přerostly v největší povodně za poslední století. Mezi nejzasaženější oblasti patří provincie Chu-nan, An-chuej, Chu-pej a Ťiang-si. Problémům s nimi spojenými se musí potýkat asi 55 milionů lidí.

 

Škody jdou podle čínského ministerstva krizového řízení do stovek miliard korun, píše portál CNN. Poničená je nejenom dopravní infrastruktura, ale také zemědělské areály. Právě zemědělci odnášejí záplavy vůbec nejhůř.

 

Většina úrody je znehodnocená, ceny potravin rostou nebo docházejí jejich zásoby. Druhá největší ekonomika a nejlidnatější země světa prochází nejsložitějším obdobím za poslední století. Peking zajistil dodávky jídla z okolních států, ale panují obavy, že to nebude stačit.

 

Nejlépe na tom nejsou ani "obyčejní" lidé, kteří často museli ve spěchu opustit své domovy.

 

 

Ještě větší strach má Peking z hrozícího protržení přehrady Tři soutěsky s největší vodní elektrárnou na světě, která leží na řece Jang-c’-ťiang. Pod hrází totiž žije na 300 milionů lidí, který by v několika minutách mohli přijít o střechu nad hlavou, v horším případě i o životy. 

 

Po koronavirové pandemii, která začala v chupejském Wu-chanu, jedné z nejpostiženějších provincií, jsou záplavy v letošním roce pro ČÍnu už druhou zatěžkávací zkouškou. Silné deště mají trvat až do konce srpna. Podle expertů hrozí, že se z povodní stane největší humanitární katastrofa v historii.

 

GALERIE: Čínu sužují silné záplavy

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Čínu sužují silné záplavy - 1

Související témata:
TN.cz