notre-dame

Vyšetřování požáru Notre-Dame: Důvod je známý, hledá se viník

Katedrála Notre-Dame
Zdroj: Profimedia
Vyšetřovatelé stále řeší příčinu požáru katedrály Notre-Dame
Téma:

Po dvou měsících, co se Pařížské státní zastupitelství zabývá požárem katedrály Notre-Dame, vydali vyšetřovatelé předběžnou zprávu. Požár podle nich nebyl trestným činem a nikdo ho nezpůsobil úmyslně. Příčinou mohl být například zkrat nebo cigareta. Vyšetřovatelé teď nejspíš budou hledat viníka, který bude stíhán za nedbalost.

Požár katedrály Notre-Dame vypukl 15. dubna a během několika hodin se mu podařilo zničit oblíbenou historickou budovu Paříže. Od té doby Pařížské státní zastupitelství vyšetřuje, jak k požáru došlo.

 

Ve středu zastupitelství zveřejnilo zprávu o předběžném vyšetřování, informoval deník francebleu.fr. Podle něho nikdo požár nezaložil úmyslně. "Neexistují žádné důkazy, které by podporovaly hypotézu kriminálního původu," uvedlo zastupitelství ve svém prohlášení.

 

Zatím vyšetřovatelé provedli přes stovku výslechů. Stále pracují s verzí, že mohl požár vzniknout kvůli nedopalku od cigarety nebo zkratem. Způsobit ho tak měla nejspíš nedbalost. Soud se bude nyní zabývat, zda došlo k úmyslnému porušení zákona.

 

 

S plameny, které zachvátily katedrálu Notre-Dame, bojovali hasiči devět hodin. I když se jim podařilo budovu zachránit, požár poškodil střechu, dřevěný interiér a došlo ke zřícení centrální štíhlé věže. Od té doby se řeší rekonstrukce katedrály. Prezident Emmanuel Macron prohlásil, že by měla být dokončena v roce 2024.
 

Připomeňte si, jak hasiči zachraňovali katedrálu Notre-Dame:

reg TN.cz