Dick Dale

Další hudební legenda je po smrti! Proslavil ji hit z Pulp Fiction

Dick Dale
Zdroj: Profimedia
Zemřel Dick Dale
Téma:

Ve věku 81 let zemřel o víkendu kytarista Dick Dale. Proslavil se skladbou Misirlou, která se stala ústředním hudebním tématem filmu Pulp Fiction. Dale byl průkopníkem kalifornského rockového žánru surf rock.

Smrt hudební legendy potvrdil portálu The Guardian Daleův bývalý baskytarista Sam Bolle. Dale zemřel v sobotu večer, příčina smrti není zatím známa. Průkopníkovi tzv. surf rocku, který se vyznačuje rychlým tempem elektrické kytary, bylo 81 let.

 

Dale se narodil v květnu 1937 jako Richard Anthony Monsour. V 50. letech se s rodinou přestěhoval do Kalifornie, na svůj libanonsko-polský původ ale nezapomněl. Spolupracoval s tvůrcem elektrických kytar Leem Fenderem, ovlivnil další kytaristy včetně Jimiho Hendrixe nebo Eddieho Van Halena.

 

Patrně nejznámějším Daleovým hitem je skladba Misirlou z roku 1962. Jde o kytarovou verzi stejnojmenné písně z východního Středomoří. Skladbu si pro svůj kultovní snímek Pulp Fiction: Historky z podsvětí vybral v 90. letech režisér Quentin Tarantino.

 

 

Surf rock vznikl na plážích v jižní Kalifornii na přelomu 50. a 60. let minulého století. Dale patřil mezi jeho první hráče a měl vliv na další hudební skupiny, například kapely The Beach Boys, která se stala populární představitelkou tohoto žánru.

 

"Dickova hra na kytaru měla obrovský vliv na nás všechny," napsal na twitteru jeden z členů The Beach Boys Brian Wilson. "Odpočívej v pokoji, Dicku Dale, otče surf kytary. Všichni ti dlužíme," uvedl zase kytarista kapely Queen Brian May.

 

Připomeňte si skladbu Misirlou:

epa TN.cz