Soukromé zprávy

Další útok na Sobotku: Hackeři tvrdí, že mají premiérovy emaily

Bohuslav Sobotka
Zdroj: Mediafax
Bohuslav Sobotka
Téma:

Skupina hackerů se prý nabourala do emailu premiéra Bohuslava Sobotky. Zprávy, v nichž Sobotka řeší státní i soukromé věci, zveřejnila na extremistickém webu White Media. Případ už vyšetřuje policie, premiér se zatím odmítá vyjádřit.

Na xenofobním a neonacistickém webu White Media se objevily emaily, které údajně pochází ze schránky premiéra Bohuslava Sobotky. Úřad vlády teď zjišťuje autentičnost zveřejněných zpráv a případem už se zabývá i policie. I proto se zatím Sobotka odmítá k situaci vyjádřit.

 

"Věc šetří Policie ČR, proto se k ní nebudu vyjadřovat. Opakovanými útoky hackerů na moji osobu a na politiku, kterou prosazuji, se nenechám jakkoli zastrašit nebo ovlivnit," ujistil premiér v tiskovém prohlášení.

 

V prosinci se totiž hackerům podařilo nabourat Sobotkův účet na Twitteru a zaplnit ho rasistickými výroky. I tento případ řeší policie. "Vláda bude dál prosazovat program a plnit závazky, které jsme dali občanům naší země," uvedl ještě premiér Sobotka v oficiálním prohlášení.

 

Ve zveřejněných zprávách řeší Sobotka státní i soukromé záležitosti. Hackeři na web nahráli například korespondenci týkající se uprchlické krize a plánu na její řešení. Zveřejnili ale také starší zprávy, v nichž Sobotka píše o rozdělení jednotlivých rezortů nebo splácení hypotéky.

 

 

Podle toho, jestli šlo o přátele, kolegy politiky, pracovníky banky nebo někoho jiného, se také liší oslovení a celkové vyznění emailů. Sobotku v nich lidé oslovují "Ahoj Slávku", "Zdravím milý příteli" nebo "Vážený pane premiére". Některé z emailů jsou podle portálu Lidovky.cz autentické.

 

Mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová přitom odmítla, že by útočníci prolomili účet hackingem. "Popírám, že by šlo o nějaké hackování, protože bychom o tom věděli. Pravděpodobně někdo odhadl heslo. To mohlo být příliš jednoduché," uvedla mluvčí pro portál.
 

epa TN.cz