Narušení bezpečnosti

Data půlmiliardy uživatelů facebooku se objevila na webu. Včetně Čechů

Facebook
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
4.4. 2021 13:48
Téma:

Na internetu se v sobotu objevily detailní informace o 533 milionech uživatelských účtů z facebooku. Hackeři zveřejnili mimo jiné telefonní čísla, data narození nebo místa pobytu. Podle dostupných informací se únik týká i přibližně 1,4 milionu lidí z Česka.

Na fóru, kde se sházejí hackeři, se objevila soukromá data lidí z celkem 106 zemí světa. Nejvíce jsou postiženi lidé ze Spojených států (32 milionů úniků), Velké Británie (11 milionů) či Indie (6 milionů), píše portál Deutsche Welle.

 

I když jsou zveřejněné údaje podle všeho více než rok staré, experti na kyberbezpečnost varují, že jména, adresy a další informace stále mohou posloužit zločincům k různým podvodům či krádežím identity. Podle odborníka na kybernetickou bezpečnost Alona Gala, který se datovým únikům věnuje dlouhodobě, jsou mezi daty, která utekla na internet, také údaje přibližně 1,37 milionu uživatelů z Česka.

 

 

Mluvčí facebooku Liz Shepherdová na twitteru uvedla, že jde o stará data, která se řešila už v roce 2019. "Tento problém jsme objevili a opravili v srpnu 2019," dodala.

 

Gala ovšem její odpověď neuspokojila. Tvrdí, že zločinci mohou stále údaje využít k podvodům, sociálnímu inženýrství, hackerským útokům a dalším aktivitám.

 

 

Jak připomíná Deutsche Welle, nejde v případě facebooku zdaleka o první velký únik citlivých dat. Například v prosinci 2019 ukrajinský expert Bob Diačenko oznámil, že unikly různé údaje z 267 milionů facebookových účtů. O rok dříve otřásla firmou kauza britské konzultantské společnosti Cambridge Analytica, která ze sociální sítě "vytěžila" soukromá data milionů uživatelů.

 

Připomeňte si v reportáži obří únik údajů uživatelů sociální sítě v roce 2018:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz