rodiny si polepší

Dávky na děti se mění. Spočítejte si, kolik dostanete! KALKULAČKA

Rodina
Zdroj: Thinkstockphotos
Rodiny s dětmi si letos polepší (ilustrační foto)

Od nového roku si polepšily rodiny s dětmi. Zvýšily se totiž přídavky na děti a dosáhne na ně také více lidí. Částečně se mění i způsob, jakým se posuzují příjmy domácnosti. Spočítejte si na kalkulačce, o kolik víc peněz dostanete!

Na přídavky na děti dosáhne v letošním roce více rodin. Zatímco doposud na ně měly nárok pouze rodiny, jejichž příjem nebyl vyšší než 2,4násobek životního minima, nyní už na ně dosáhnou i ty, jejichž příjem je do 2,7násobku životního minima.

 

Samotný příspěvek se pak některým může zvýšit o 300 korun, polepší si tedy o 3600 korun ročně. Podmínkou je, aby alespoň jeden rodič pracoval a dosahoval příjmu nejméně ve výši životního minima (3410 Kč), případně pobíral některou z dávek, které nahrazují příjem. Těm, kteří podmínku nesplní, se výše přídavků nezmění a bude následující:

 

Děti do 6 let – 500 Kč/měsíc

Děti od 6 do 15 let – 610 Kč/měsíc

Děti od 15 do 26 let – 700 Kč/měsíc

 

Dobrou zprávou je, že příjmy se od října loňského roku posuzují jinak. Žadatelé o přídavky už nebudou muset dokazovat příjmy za celý uplynulý rok, ale jen za uplynulé čtvrtletí. Rodiče, kteří peníze akutně potřebují, se k nim tak dostanou daleko dříve. 

 

 

"Rodiny dříve čekaly na přiznání přídavku na dítě opravdu dlouho. Stávalo se, že když matka s dítětem zůstala doma, tak na dávku neměli nárok, protože kvůli dokládání příjmů z předchozího roku museli čekat, až spadnou pod zákonnou hranici," uvedla loni v říjnu dnes už bývalá ministryně Michaela Marksová.

 

Díky této změně nebude docházet k situacím, kdy rodina na přídavek na dítě dosáhla někdy téměř až s dvouletým zpožděním, protože v době narození dítěte se ještě zohledňovaly příjmy obou pracujících rodičů.

 

Díky webu Peníze.cz si můžete spočítat, jestli na přídavky na děti dosáhnete a kolik peněz dostanete:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ÚČTENKOVKA přivádí Čechy k šílenství: Neuvěříte, čeho jsou kvůli loterii schopni!

NESKUTEČNÉ: Chlapec (6) vydělává miliony! Zbohatl na tom, co dělá každé dítě

Související témata:
mom TN.cz