evakuace na svahu

Desítky lidí uvízly v Jeseníkách na lanovce. Letěl pro ně vrtulník

Téma:

Desítky lidí museli evakuovat hasiči ve spolupráci s horskou službou při poškození lanovky v Jeseníkách. Celá situace se naštěstí obešla bez zranění.

V sobotu před čtvrtou hodinou odpolední došlo v lyžařském areálu v Bělé pod Pradědem, v části Filipovice, k poškození sedačkové lanovky. "Po pádu lana na lanovce uvízlo asi 45 osob. Událost se obešla bez zranění. Evakuaci prováděli profesionální hasiči společně s pracovníky Horské služby za asistence policejního vrtulníku,“ uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

 

Dispečink jesenické Horské služby dostal výzvu k zásahu ve tři čtvrti na čtyři. "Ihned jsme připravili potřebnou techniku a v šesti lidech vyrazili pod lanovku. Tam jsme okamžitě po vyhodnocení situace a dohodě s přítomnými členy Hasičského záchranného sboru Jeseníky začali se záchranou uvízlých osob," uvedl k situaci na místě David Spiller, zasahující člen Horské služby Jeseníky s tím, že v okamžiku poruchy byly na lanovce dospělí i děti.
 

GALERIE: Evakuace lanovky Jeseníky

1
/
5
Zdroj: Hasiči Olomouckého kraje
Evakuace lanovky Jeseníky


Záchranáři Horské služby a hasiči po nezbytné kontrole stoupací lanové techniky postupně spouštěli na zem jednoho z uvízlých pasažérů za druhým. "Nejdříve jsme vylezli k sedačce, zajistili přítomné a potom jsme je pomocí lanové techniky spustili. Tak jsme postupně dostali na zem všechny lidi. K zásahu dokonce zamířil i vrtulník Policie ČR, který v podvěsu také někoho zachránil," doplnil David Spiller. Vyprostit všechny uvíznuté lyžaře se povedlo po zhruba jedné hodině a třiceti minutách.

 


Policie je podle Neubauerové na místě a příčinu pádu lana vyšetřuje. Celou akci na místě řídí hasiči. Podobná situace se stala v polovině ledna v areálu Buková hora v Orlických horách. Podle provozovatele lanovky Radka Procházky se tam porouchalo zařízení, které táhne lano.

mj TN.cz