PONORKOU I RAKETOPLÁNEM

Do vesmíru i na dno Mariánského příkopu! Američanka zvládla obojí

Téma:

Bývalá astronautka a vědkyně Kathy Sullivanová, která se v roce 1984 stala první Američankou ve volném vesmíru, si připsala další prvenství. Sestoupila v ponorce na nejhlubší známý bod oceánu, Mariánský příkop. Je tak prvním člověkem na světě, který byl ve vesmíru a zároveň na nejhlubším místě planety.

Osmašedesátiletá Kathy Sullivanová spolu s oceánografem Victorem Vescovem směřují do největších hlubin planety, do Mariánského příkopu, který se rozprostírá téměř 11 kilometrů pod hladinou oceánu.


Jejich speciální ponorka je pokryta vrstvou titanu, který průzkumníky chrání před obrovským tlakem na dně oceánu. Sestup trvá asi čtyři hodiny. "Aktuální hloubka je 10 914 metrů. Jsme na úplném dně, opakuji, jsme na dně," hlásí Vescovo na konci sestupu.

 

 

Mariánský příkop se nachází v Tichém oceánu nedaleko ostrova Guam a tím, že se Sullivanová zúčastnila této výjimečné mise a dostala se až na jeho dno, dosáhla unikátního prvenství. Je prvním člověkem na světě, který navštívil vesmír a nejhlubší místo planety.


V říjnu 1984 se na své misi stala první Američankou, která vystoupila do volného kosmu. Největší rozdíl mezi dobýváním vesmíru a nejhlubšího mořského dna je podle ní ve způsobu dopravy.


Zatímco sestup na mořské dno přirovnala k plynulé a pomalé jízdě magickým výtahem, let do vesmíru je podle Sullivanové hlučný a velmi rychlý.
 

Martina Nášelová, rod TN.cz