sociální sítě

Falešná zpráva vyzývá lidi k darování krve pro dítě s leukémií

Psaní SMS zprávy
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Téma:

Na sociálních sítích se začala šířit zpráva, která žádá lidi, aby poskytli krev pro dítě s leukémií. Když chtějí na uvedené číslo zavolat, zjistí, že je nedostupné. Výzva, která se poprvé objevila v Polsku, má podle uživatelů sociálních sítí i jiné verze a jedná se o podvod.

Na facebooku se v únoru objevila na polské stránce Przyjaciele Boga Najwyższego zpráva o pomoci malému dítěti, které je vážně nemocné. "Hej, prosím pošlete to co největšímu počtu lidí. Potřebná krev pro dítě trpící B-Rh leukémií (-) negativní je velmi vzácná krevní skupina. Kontakt 668 357 175. Toto je žádost mého přítele Rafała Oszajcy," bylo napsané ve zprávě na facebooku.

 

 

Lidé začali na telefonní číslo volat a chtěli pomoci. Ukázalo se však, že je nedostupné. Podle některých se jedná o podvod a o další verzi stejné zprávy, která také koluje po sociální síti. Mělo by tam být jen změněné číslo a jméno.

 

Po České republice se výzva začala šířit v březnu, upozornila na to webová stránka hoax.cz. Varuje před ní také polský zpravodaj lokalneinformacje.pl, podle kterého uvedené číslo patřilo neznámé ženě. Někdo totiž její číslo použil jako vtip a ona si ho kvůli tomu musela změnit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hoax - novodobý trend, který nás ohrožuje! Jak nebýt za blbku? A proč si zprávy ověřovat?
Jak nenaletět podvodníkům! Rady nejen pro SENIORY

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

reg TN.cz