Čeští zaměstnanci chybí

Firmy stále častěji sahají po cizincích! Přijíždějí i z Mongolska či Filipín

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová
Publikováno 29. 10. 2019
Téma:

V Česku stále chybí stovky tisíc zaměstnanců, firmy proto sahají po cizincích. Poptávka roste i po těch z exotických zemí. Zaměstnavatelům vyhovuje nejen cena, za kterou jsou ochotni pracovat, ale třeba i to, že umí anglicky, nebo že nejsou ze zemí, odkud do Evropy přicházejí teroristé.

Ukrajinci, Slováci, Bulhaři, nově ale také Filipínci, Mongolové a Srbové. To jsou národnosti, které ve velkém míří za prací do České republiky.

 

"Jsou to země, kde je buď z minulosti nějaký vztah, jako je Ukrajina, Mongolsko, bývalá Jugoslávie. Nebo země, kde jsou pracovití, vzdělaní lidé, umí dobře anglicky a není s nimi spojeno žádné bezpečnostní riziko," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

 

Například z Mongolska žádalo Hospodářskou komoru o práci v České republice jen od září letošního roku 126 lidí. Nejčastěji šlo o řezníky a uzenáře.

 

 

Z Filipín se pak za stejnou dobu ucházelo o práci 155 lidí. "Všichni jsme si říkali, že to bude především do služeb. Ale já vidím, že je poptávka i po filipínských klempířích," dodal Dlouhý.

 

V České republice je podle Svazu průmyslu a dopravy neobsazených až 500 tisíc pracovních míst. A Češi o ně zájem nemají. "České firmy chtějí dávat přednost českým zaměstnancům. Bohužel těch volných pracovních míst je obrovské množství. Svaz průmyslu v rámci svého režimu pomohl dovézt 11 tisíc zahraničních pracovníků." sdělil viceprezident Svazu průmyslu a obchodu Jan Rafaj.

 

V České republice loni pracovalo téměř 600 tisíc cizinců, nejčastěji Slováci a Ukrajinci. Do karet firmám hraje i rekordně nízká nezaměstnanost.

 

 

"Když například dovezou Slováka nebo Ukrajince, Bulhara, Rumuna…, pak mu někdy samozřejmě zaplatí i podstatně nižší mzdu. V příštím roce se situace na trhu práce zhorší, nezaměstnanost bude vyšší než v letošním roce," popsal ekonom Lukáš Kovanda.

 

Poptávka se zvýšila také po lidech ze Španělska nebo Itálie, zejména do restaurací. Ti ale o práci v Česku velký zájem nejeví.
 

epa TN.cz