Zabavená díla

Gottův obraz se vydražil za 200 tisíc! Zpátky ho chtěl i dlužník v exekuci

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Publikováno 17. 9. 2019
Téma:

V Břeclavi dražil finanční úřad obrazy zabavené jednomu dlužníkovi. A bylo mezi nimi například i plátno od Kristiana Kodeta. Nejvyšší částku ale dražitel zaplatil za reprodukci olejomalby zpěváka Karla Gotta. Přestože to nebyl originál, cena se vyšplhala na 200 tisíc korun.

Devět obrazů slavných autorů zabavil vinaři z Mutěnic exekutor, a když mezi nimi objevil třeba originál od Kristiana Kodeta, rozhodl se je nabídnout odděleně milovníkům umění. "Rozhodli jsme se, že ta umělecká díla budeme dražit speciálně," sdělil zástupce ředitele Finančního úřadu Břeclav David Stančík.

 

Na začátku to vypadalo, že aukce skončí fiaskem - v místnosti bylo víc novinářů než dražitelů s čísly. Ti ale netušili, že mezi nimi seděl i sám dlužník, který chtěl všechny svoje obrazy zpět. "Já se neúčastním dražby, já na něho dávám pozor," prohlásil dlužník Miroslav Jagoš.

 

Řeč byla o dražiteli s číslem dvě, který seděl hned vedle dlužníka a naoko se tvářil, že se vůbec neznají. "Nemáme společného vůbec nic," tvrdil dražitel Jindřich Robek.

 

Dražba začala a číslo dvě kupovalo jeden obraz za druhým. Platilo se hotově a muž bankovky sázel na stůl, jako by měl bezednou peněženku. Přeplatil všechny ostatní zájemce a chystal se na poslední plátno. Nejvzácnějším obrazem, který se dostal do dražby, byla reprodukce olejomalby Karla Gotta z roku 1996, která je i s osobním věnováním.

 

 

Vyvolávací cena byla deset tisíc korun, ale příhozy vyskočily během chvilky na desetinásobek. Nakonec padl rekord. Za kopii obrazu slavného zpěváka zaplatil muž s číslem dvě téměř tolik, co za originál - rovných 200 tisíc korun. A přiznal, že by šel ještě výš.

 

Na nejslavnější malíře zatím českému slavíkovi pár nul pořád chybí. Aukční rekord u nás drží František Kupka, jehož obraz se v květnu vydražil za 56 milionů korun.
 

epa TN.cz