rozloučení s gottem

Herečka dojala celý národ: "Karle, drž mi tam místo, tvoje Bohdalka!"

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 12.10. 2019 13:43
Téma:

Blízká přítelkyně zesnulého zpěváka Karla Gotta, herečka Jiřina Bohdalová, přednesla na zádušní mši v katedrále sv. Víta smuteční projev. Při její řeči nezůstalo ani jedno oko suché, lidé tleskali i před katedrálou. Bohdalová Gotta také požádala, aby jí v nebi držel místo.

"S pokorou, úctou a trémou stojím na tomto magickém místě, abych se s Karlem Gottem rozloučila. Jménem celé rodiny, ženy Ivanky a dvou malých dcer, to především. Ale i jménem všech, kteří ho milovali. Netroufám si odhadnout počet truchlících, ale vím, že k nim také patřím," zahájila Bohdalová smuteční řeč.

 

Zpěvák ještě před svou smrtí požádal herečku, aby projev na jeho pohřbu přednesla ona. "Tenhle přetěžký úkol mi přidělil sám Karel. Byl to on, kdo rozhodl, že se s ním budu loučit právě já. Nápad ale opsal ode mě. Vysvětlím. Byli jsme celoživotní kamarádi, blízcí si názorem na život i na legraci. Jsem o osm let starší, a tak jsem častokrát rázně přikazovala Karlovi, že to musí být on, kdo se se mnou, až odejdu do jiných sfér, bude loučit. Slíbil mi to, slíbil, a vlastně jedinkrát svůj slib nesplnil. Jinak jeho slovo vždycky platilo, bylo to slovo chlapa," pokračovala herečka třesoucím hlasem.

 

Dále vzpomínala na to, jaký Gott byl. "Vyznával celoživotně pevný řád, vážil si svého vrozeného talentu a nepromarnil ani minutu. Byl neuvěřitelně pracovitý, přitahoval k sobě vždy doslova celou smečku vynikajících umělců své doby, muzikantů, zpěváků, herců, režisérů a k tomu mnoho dalších dobrých přátel a samozřejmě i lásek. Od rodičů obdržel v genech slušnost, noblesu a gentlemanství, v tomto ohledu byl muž ze staré dobré školy," uvedla Bohdalová.

 

Herečka také nezapomněla na jeho těžké životní chvíle. "Byl ale také člověk z masa a kostí. Mnohokrát se mýlil, padl a znovu vstal, častokrát naletěl podvodníkům, ale také častokrát pomohl potřebným, aniž čekal na poděkování. Karel Gott byl totiž hodný a slušný člověk. Odešel vyrovnán a smířen, od uklizeného stolu. S čistým štítem, srovnán sám se sebou, se svými dětmi, rodinou, se závazky, ctiteli a příznivci. Na cestě k sobě našel už dávno svého Boha. I proto po této nelehké životní cestě odešel klidně, ve spánku, obklopen silou lásky svých vůbec nejbližších, ženy Ivanky a dvou mladších dcer Charlottky a Nellinky," dodala Bohdalová.

 

 

 

Karel Gott také ovlivnil nejen Českou republiku, ale i další státy. Všichni ho podle herečky obdivovali. "Loučení s Karlem je těžké, přetěžké, vede přes slzy, přes potoky upřímných slz, které jsou v naší poněkud okoralé době už vzácné zboží. Neuvěřitelně silná vlna opravdového lidského citu se po jeho odchodu přelila naším dvorečkem, ale i velkou Evropou a dotkla se všech míst, kde Karel zanechal svou stopu. Ta chvíle byla smutná, ale zároveň i fascinující, co všechno dal jeden muž nadaný talentem, pracovitostí, pokorou a vůlí po úspěchu v profesi, kterou si zvolil. Je to fascinující bilance a já, která s ním a vedle něho kráčela životem, jen dál žasnu nad výčtem toho, co všechno dokázal. Sluší se poděkovat," pokračovala herečka.

 

Na závěr řeči se Bohdalová se svým přítelem rozloučila. "Dával lidem radost a chuť do života, zanechal nádherné písničky, svůj lahodný tenor a hlavně pak pohodu a úsměv. A to od komedianta není málo. Svými písničkami spojoval celé generace a sbližoval sousedy a to je na metál. Karel by mi neodpustil, kdybych svou řeč alespoň maličko neodlehčila. Tak tedy, Karle, počítej tam se mnou a drž mi místo, mám pro tebe jeden opravdu báječný židovský fór. Budiž ti země lehká, miluji tě a nejsem v tom sama. Tvoje Bohdalka," vzkázala Gottovi se slzami v očích.

TN.cz