Polský kabanos

Inspekce našla tři šarže šizeného kabanosu. Prodával je Kaufland

Tři šarže klamavě označených kabanosů
Zdroj: SZPI
Šizené kabanosy
Téma:

Tři šarže nevyhovujícího polského kabanosu firmy Tarczyňski objevili v uplynulých dnech pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Ve všech třech šaržích bylo méně masa, než výrobce deklaroval. Podobný prohřešek stejného výrobce odhalili inspektoři i minulý týden.

Odhalené nevyhovující kabanosy jsou KLASICKÝ VEPŘOVÝ v balení po 200 g, číslem šarže L0151, s datem spotřeby do 7. 3. 2019, EXCLUSIVE CHILLI v balení po 120 g, číslem šarže L0856 a datem spotřeby 3. 4. 2019 a EXCLUSIVE CHEESE v balení po 120 g a číslem šarže L0775 a datem spotřeby 31. 3. 2019.

 

Klasický vepřový kabanos měl podle obalu na 100 g výrobků mít 142 g vepřového masa, laboratoř odhalila, že masa v něm bylo jen 122 g. Exclusive chilli kabanos měl obsahovat 186 g masa, našli ho tam jen 164,3 g. Oba výrobky našli inspektoři v jihlavském Kauflandu.

 

Poslední kabanos odebrali v Kauflandu v Třebíči. Ten měl 145,8 g masa místo 180 g avizovaných na obalu. Ve všech třech případech výrobky dodala společnost Gornicky, s.r.o. z Písku.

 

GALERIE: Tři šarže klamavě označených kabanosů

1
/
7
Zdroj: SZPI
Tři šarže klamavě označených kabanosů - 1

 

"Informace na obalu u uvedených šarží klamala spotřebitel ohledně skutečného složení potraviny, kontrolovaná osoba se tím dopustila porušení Evropského nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, a to ve smyslu klamání spotřebitele," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

 

Inspekce nařídila prodejci, aby inkriminované šarže stáhl ze všech poboček a zahájila s ním řízení o udělení pokuty. Upozorňují také, že u sušených masných výrobků se hmotnost na obalu uvádí u finálního výrobku až po vysušení.

 

Inspekce přitom minulý týden upozorňovala na šizený kabanos PIKOK KABANOSY stejného výrobce, tedy společnost Tarczyňski. Měl obsahovat 150 g vepřového masa a 8 g hovězího, toho tam bylo jen 1 %.
 

Související témata:
vbo TN.cz