Přemnožení škůdci

Úřady rozhodly, co s hraboši. Plošné rozhazování jedu je dál tabu

František Bůžek
František Bůžek
Aktualizováno 20:38
12.8. 2019 12:58
Téma:

Zákaz plošné aplikace jedu Stutox stále platí. To je výsledek pondělní schůzky, na které se sešli představitelé ministerstev zemědělství a životního prostředí se zemědělci a ochránci zvířat.

Schůzka trvala téměř dvě a půl hodiny a spokojenější z ní odchází ti, kteří odmítali, aby se jed na hraboše aplikoval plošně.


Naopak zástupci zemědělců byli po schůzce velmi rozladěni s tím, že jim vlastně nikdo neporadil, jak se mají s přemnoženým hlodavcem vypořádat a podle nich hrozí, že jim hraboši mohou zdevastovat ozim, který by zajistil úrodu i příští rok.


Sice někteří už dříve uznávali, že plošné rozhazování jedu není úplně ideální, ale podle nich by se jiný způsob - například hluboká orba nebo vhazování jedu přímo do nor - míjí účinkem.

 


Ministerstvo zemědělství plošnou aplikaci jedu Stutox II povolilo na začátku minulého týdne, ale zvedla se poměrně velká vlna odporu právě ze strany ochránců zvířat a ty podpořilo také ministerstvo životního prostředí. V pátek povolení úřad zrušil a jed se nyní může tedy aplikovat pouze do nor. Těch jsou ale na polích tisíce.


Celkově se odhaduje, že škody na polích budou v řádech stovek milionů korun. V nejhorším možném scénáři by to mohla být až jedna miliarda.

pez TN.cz