Vaše téma

Jaké bude letošní léto? Ptali jste se meteorologa Petra Dvořáka

Téma:

Ani meteorologové nejsou zatím schopni zcela bezpečně a přesně odpovědět na otázku, jaké bude léto. Nějaké odpovědi ale přesto dávají. Nejen na tento dotaz se v pořadu Vaše téma pokusil odpovědět mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák .

Anketa

Věříte předpovědím počasí a spoléháte na ně?

Hlasovalo 3745 lidí.
Moderátorka Klára Brunclíková si tentokrát do pořadu Vaše téma pozvala meteorologa z ČHMÚ Petra Dvořáka. Mimo jiné se ho ptala na to, jak bude vypadat letošní léto. Zda se můžeme těšit na slunečné dny nebo bude léto poněkud rozmarné.

 

"Jaké bude léto, to neví spolehlivě nikdo na světě. Můžeme vycházet jen z matematických modelů," odmítal nejprve meteorolog Dvořák konkrétní odpověď. Přesto se nakonec odhodlal a předpověděl, že "letos v létě nebude ani příliš sucho, ale ani deštivé léto" a že můžeme očekávat spíše teplejší počasí.

 

Petr Dvořák se ale vyjadřoval i k tomu, jak předpověď vlastně vzniká, či jak je dlouhodobě přesná. A kam se meteorologie bude vyvíjet v budoucnu. "Teď jsme schopni předpovědět, že zítra nebo pozítří bude období bouřek. Ale už nemůžeme říct, že bouřka bude nad Prahou, Rokycany, Plzní nebo Brnem. Tohle se ve výhledu pěti deseti let zlepší a věřím, že budeme schopni říct, kdy a kde bouřka přesně udeří," uvedl Dvořák.

 

On-line rozhovor

 

Přiznal i, kdy se naposledy počasí bál. "Počasí mi nahnalo naposledy strach snad loni - to byl letní nástup chladné fronty. Točil jsem s kamerou tu hradbu mraků a musel jsem se před kroupy schovat do auta. Z něj jsem viděl, jak vítr ohýbá pětimetrové stromky až k zemi," kroutil hlavou meteorolog.

 

Petr Dvořák se narodil roku 1966 a vystudoval meteorologii a klimatologii. Dříve pracoval jako dispečer letecké dopravy ČSA. Publikoval 15 knih o meteorologii. V současné době zastává funkci tiskového mluvčího úseku meteorologie a klimatologie. Kromě toho přednáší meteorologii v leteckých školách.

 

pet TN.cz