Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Krev sající parazit

Brno obsadily krvelačné štěnice. Jsou v bytech i hotelech!

Věra Müllerová
Věra Müllerová
Publikováno 16. 8. 2019

Na jižní Moravě se ve velkém rozšířily štěnice. Osm z deseti výjezdů deratizátorů je v těchto dnech právě kvůli štěnicím. Škůdci se vyskytují nejčastěji v bytech, ale také v hotelích a ubytovnách.

Deratizátoři mají teď nejvíc práce na Brněnsku, ale míři prakticky do všech míst na jižní Moravě.


Nejvíce rozšířená je štěnice postelní. Ta se drží v blízkosti lidí. Jak už její název napovídá, především v postelích. Štěnice jsou noční tvorové, kteří sají lidskou krev.


Za jejich šířením stojí podle hygieniků nárůst cestování, časté stěhování, nebo třeba i nákup použitého nábytku. Parazity si tak jednoduše můžete přinést domů.

 

V domech se mohou štěnice stěhovat i mezi jednotlivými byty, protože migrují podél stoupaček a topenářských trubek.

 

Krajská hygienická stanice provádí namátkové nebo i cílené kontroly ve všech typech ubytovacích zařízení. Hubení obtížného hmyzu pak vždy provádí odborná firma, což hygiena opět kontroluje.

 

 

Některé hotely si nechávají aplikovat deratizační postřik i preventivně. Pro domácnosti je to ale zbytečné. Postřik totiž působí jen tři týdny. Takže pokud někdo přiveze štěnice měsíc po ošetření, mohou se opět rozšířit.

 

Názor, že se parazité dají dovézt jen z východních zemí, pode odborníků není pravdivý. Štěnice původně pocházejí ze západu. Rizikové jsou tak i státy jako je Anglie, USA či Francie.

pez TN.cz